Debiutant wygrywa Daytona 500

Austin Cindric wygrał w swoim zaledwie ósmym starcie w najwyższej kategorii amerykańskich wyścigów NASCAR. 23-latek odniósł zwycięstwo w pierwszym punktowanym wyścigu samochodów siódmej generacji na torze Daytona International Speedway.

Po roku opóźnienia związanym z pandemią Covid-19, swój wyścigowy debiut zaliczyły zupełnie nowe, tańsze i unowocześnione samochody NASCAR. Do najważniejszych zmian należą przejście na 18-calowe koła, 6-biegowa sekwencyjna skrzynia biegów transaxle, niezależne tylne zwieszenie oraz karoseria z paneli kompozytowych. Przede wszystkim jednak wiele części zostało ustandaryzowanych, aby ograniczyć koszty oraz przewagę wynikającą z samodzielnej budowy aut przez większe zespoły.

Walka o zwycięstwo w tegorocznym Daytona 500 została rozstrzygnięta podczas dwuokrążeniowej dogrywki, spowodowanej neutralizacją na 195. z 200 zaplanowanych okrążeń. W kolizji trzech samochodów uczestniczył dotychczasowy lider Ricky Stenhouse Jr, uderzony przez Brada Keselowskiego.

Na incydencie skorzystał Cindric, który zastąpił Keselowskiego w samochodzie #2 ekipy Team Penske. Były mistrz przedsionkowej serii Xfinity przystąpił do ostatniego restartu jako lider i w zdecydowany sposób zablokował w ostatnim zakręcie atak swojego zespołowego kolegi Ryana Blaneya.

Blaney spadł na czwartą pozycję, a drugie miejsce zajął Bubba Wallace – jedyny reprezentant Toyoty w pierwszej piątce. Jedyny czarnoskóry etatowy kierowca w NASCAR również uczestniczył w kolizji na 6 okrążeń do mety, lecz kontynuował jazdę, tracąc jedynie przedni błotnik po uderzeniu przez Stenhouse’a.

Pierwszą trójkę na mecie dzieliła mniej niż jedna setna sekundy. Za czołową dwójką uplasował się Chase Briscoe, pokonując Blaneya. Piąty był Aric Almirola, za którym uplasowali się Kyle Busch oraz zwycięzca ubiegłorocznego wyścigu Michael McDowell. Czołową dziesiątkę uzupełnili David Ragan, Brad Keselowski i Chase Elliott.

Aktualny mistrz serii Kyle Larson jako jeden z sześciu kierowców odpadł z rywalizacji w karambolu na 190. okrążeniu.