Joey Logano wygrywa pierwszy szutrowy wyścig NASCAR od 51 lat

Po raz pierwszy od 1970 roku, pucharowa seria NASCAR ścigała się na nieutwardzonej nawierzchni. Specjalnie na tę okazję usypano żwirowy tor na owalu Bristol Motor Speedway. Po 253 okrążeniach zwycięzcą był Joey Logano, dla którego to pierwsze w tym sezonie zwycięstwo.

Intensywne opady deszczu sprawiły, że zaplanowany na niedzielę wyścig mógł odbyć się dopiero w poniedziałek. Z pole position miał wystartować doświadczony w wyścigach szutrowych Kyle Larson, lecz wymiana silnika przesunęła go na koniec stawki. Kierowca Hendrick Motorsport miał nie dojechać do mety, zderzając się z innym faworytem do zwycięstwa na szutrze Christopherem Bellem.

Z pierwszej pozycji ruszał Denny Hamlin, którego już na drugim okrążeniu wyprzedził zespołowy kolega Kyle Busch. Kierowca Toyoty miał jednak problemy z przegrzewającym się silnikiem i musiał zjechać do boksów, oddając prowadzenie innemu zespołowemu koledze Martinowi Truexowi Jr., który po starcie z czwartej pozycji również zdążył wyprzedzić Hamlina. Truex prowadził od tego momentu nieprzerwanie aż do mety pierwszego etapu na 100. okrążeniu.

Po rozpoczęciu drugiej części wyścigu były mistrz serii zaczął tracić inicjatywę z powodu nadmiernego zużycia opon. Takich problemów nie miał Daniel Suarez, który rozpoczynał drugi etap na czwartej pozycji, lecz od razu wyprzedził dwóch rywali, by w końcu na 137. okrążeniu minąć także Truexa.

Jeszcze lepiej zużycie opon na długim dystansie kontrolował Logano, który wyprzedził Truexa na 158. okrążeniu, a na 193. kółku odebrał prowadzenie Suarezowi. Kierowca Team Penske wygrał tym samym drugi etap wyścigu i przystępował do ostatniej porcji rywalizacji jako lider.

Po rozpoczęciu ostatniego etapu, do głosu znów zaczął dochodzić Hamlin, wyprzedzając Suareza na 202. okrążeniu i doganiając Logano niedługo później. Lider zdecydowanie bronił się jednak przed atakami kierowcy Joe Gibbs Racing. Gdy liderzy zaczęli doganiać dublowanych rywali, Hamlin stracił kontakt z Logano, a nawet stracił chwilowo drugą pozycję na rzecz Truexa, lecz otrzymał kolejną szansę na atak, gdy w końcówce wyścigu pojawiła się neutralizacja.

Zgodnie z zasadami, jeżeli żółta flaga uniemożliwi ukończenie wyścigu na planowanym dystansie, zostanie on wznowiony na dwa dodatkowe okrążenia. Logano utrzymał prowadzenie po restarcie obierając wewnętrzną stronę toru, tymczasem Hamlin próbował objechać go po zewnętrznej. To była jednak nietrafna decyzja i stracił on drugą lokatę na rzecz Ricky’ego Stenhouse’a Jr. Truex przebił oponę na przedostatnim kółku i spadł na 19. lokatę, a pierwszą piątkę uzupełnili Suarez i Ryan Newman.

Logano został siódmym zwycięzcą w takiej samej liczbie rozegranych w tym sezonie wyścigów NASCAR. Tegoroczny cykl będzie się składać z 36 rund, z których ostatnia zaplanowana jest 7 listopada w Phoenix.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze