Zmarł legendarny kierowca Dan Gurney

Zmarł legendarny kierowca Dan Gurney INDYCAR

W wieku 86 lat zmarł amerykański kierowca Dan Gurney, który jako pierwszy odniósł zwycięstwa w wyścigach długodystansowych, Formule 1, NASCAR i IndyCar, a także zapisał się w historii jako jeden z największych pionierów w wyścigach samochodowych.

Gurney odniósł cztery zwycięstwa w wyścigach Grand Prix, a w trakcie swojej europejskiej kariery jeździł dla takich zespołów jak Ferrari, McLaren, Porsche, Brabham i Lotus. Został jednak zapamiętany ze ścigania się samochodami własnej konstrukcji, nazywanych Eagle – jednym z nich odniósł zwycięstwo w Grand Prix Belgii 1967.

W tym samym roku poprowadził on zespół Forda ku zwycięstwu w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, startując wspólnie z AJ Foytem. Stojąc na podium, zaczął on pryskać szampanem, zapoczątkowując trwającą do dzisiaj tradycję.

Amerykanin był pierwszym kierowcą, który wykorzystał w wyścigach samochodowych kask zakrywający całą twarz, a także wynalazł urządzenie aerodynamiczne nazywane „płatem Gurneya”, pozwalające znacząco zwiększyć docisk aerodynamiczny przy niewielkim oporze powietrza.

Po zakończeniu swojej kariery w Formule 1, Gurney założył własny zespół wyścigowy All American Racers, a także poświęcił się projektowaniu samochodów Eagle. Jego ekipa odniosła 78 zwycięstw, w tym w wyścigach Indianapolis 500, 12h Sebring oraz 24h Daytona, a samochody klienckie triumfowały w trzech wyścigach Indianapolis 500 oraz wywalczyły trzy tytuły mistrzowskie.

Tomasz Kubiak

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka