Gran Turismo po raz jedenasty

Już po raz jedenasty, w ten weekend obędzie się Gran Turismo Polonia. Ciekawostką tegorocznej imprezy są pierwsze targi Gran Turismo Expo.

To już jedenasta odsłona imprezy, która co roku gromadzi w jednym miejscu w Polsce właścicieli ekskluzywnych samochodów sportowych. W 2005, wydarzenie odbywające się na torze w Poznaniu było nie lada gratką dla miłośników takich pojazdów zarówno z Polski, ale i całej Europy środkowo-wschodniej – po 11 latach, impreza ta ma już swoją rangę, spore grono fanów oraz kilka podobnych wydarzeń na terenie całej Europy. Dowodem jej pozycji jest choćby prezentacja nowego Ferrari 488 GTB, które właśnie w Poznaniu zostanie po raz pierwszy ukazane tej części Europy – obecność nowego pojazdu z Maranello to jednak tylko skromna część tego, czym będzie mógł zachwycić się niejeden miłośnik samochodów sportowych.

Obecność zapowiedzieli tu właściciele ponad 170 samochodów, przywiezionych nie tylko znad morza śródziemnego, ale nawet z Australii. Przez pierwsze dwa dni, impreza będzie odbywała się na Torze Poznań oraz w kilku poznańskich klubach – w sobotę, samochody wyjadą jednak na finałową paradę i ulicami Bukowską, Bułgarską czy Grunwaldzką zaprezentują się każdemu, kto będzie chciał je obejrzeć na drogach Poznania. Każdy tam obecny będzie mógł wówczas zobaczyć takie pojazdy, jak najszybszego seryjnie produkowanego roadstera świata, Bugatti 16.4 Veyron Grand Sport Vitesse, czy niemieckiego potwora o dyskusyjnym wyglądzie, ale niesamowitych osiągach, Gumperta Apollo.

Wcześniej, samochody będzie można zobaczyć także na torze – dzień ten będzie dniem otwartym dla zwiedzających Gran Turismo Polonia. Organizatorzy umożliwią wówczas przejażdżkę innym ciekawym pojazdem – do dyspozycji będzie tu Ferrari 430 Scuderia, odchudzona wersja F430, która na torze w Maranello zaliczała czasy na poziomie modeli Enzo Ferrari czy 458 Italia. Coś ciekawego odnajdą tu również fani nieco starszych pojazdów, gdyż wystawa wzbogacona będzie o około 30 oldtimerów – pojawią się również uczestnicy wyścigów, m.in. nasi znajomi z BMW IS Cup.

Nowością w tegorocznej odsłonie wydarzenia jest natomiast Gran Turismo Expo – targi samochodów luksusowych, zaplanowane przede wszystkim dla uczestników Gran Turismo Polonia. 1825 nabywców wejściówek, z której najtańsza kosztuje 100 zł, będzie mogło zobaczyć tam około 30 pojazdów wartych bez mała 40 mln złotych – a będą to m.in. Ferrari California z nowym silnikiem 3.9L V8 turbo zastępującym wolnossącą jednostkę 4.3L V8, agresywne Porsche Cayman GT4 czy czeska Praga R1, którego wyścigową wersję można oglądać w tegorocznej odsłonie wyścigów krajów Beneluksu – Supercar Challenge. Nie zabraknie tu również Lamborghini, Porsche, Maserati, Aston Martina czy Bentleya – a razem z samochodami, na wystawie pojawią się również producenci innych towarów przeznaczonych dla bardziej majętnych klientów, m.in. producenta systemów audio Bang&Olufsen czy dystrybutora luksusowych łodzi żaglowych i motorowych Power Boats.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league