Według agencji Reuters, amerykańska grupa inwestycyjna HIG Capital kupiła tor Nürburgring. Cały obiekt miał być sprzedany za kwotę 82 milionów dolarów.

Przeżywający od dwóch lat trudności finansowe tor Nürburgring, według agencji Reuter ma w końcu odnaleźć kupca skorego do wystawienia odpowiedniej sumy pieniędzy. Wcześniej, ofertę zakupu mieli złożyć m.in. szef Formuły 1, Bernie Ecclestone oraz niemiecka organizacja ADAC – ci jednak nie przedstawiali planów takich, jakie prezentowali dotychczasowi właściciele. Amerykanie mieli za to taką ofertę przedstawić, a więc zakupić nie tylko sam tor, ale także pobliskie hotele i park rozrywki – dlatego ich propozycja miałaby zostać przyjęta.

Informacja jest jak na razie nieoficjalna, gdyż decyzję ma do końca miesiąca zatwierdzić komisja UE. Choć sam zakup miałby uratować tor – wielu obserwatorów ma jednak obawy, co amerykański inwestor zrobi tu w przyszłości. Obawy stanowi już sam fakt przejęcia toru przez prywatnego inwestora, który może znacząco ograniczyć wstęp na tor prywatnym kierowcom – co gorsza, upaść mogą tu również znane serie wyścigowe związane ze słynną "Północną Pętlą", na czele z wyścigami VLN, których najważniejszą odsłoną jest kultowy wyścig 24-godzinny. Obserwatorzy obawiają się również upadku toru jako obiektu historycznego, potencjalnie przekształconego przez nowych właścicieli w kolejne przedsiębiorstwo mające za zadanie przynosić zyski.

Z drugiej jednak strony, fatalna sytuacja finansowa toru wkrótce może także doprowadzić do upadku tychże serii – dlatego znalezienie kupca, dla wielu obserwatorów jest mimo wszystko dobrą informacją. Jeśli ta się potwierdzi, wiele osób będzie się starało, by tor przynajmniej w części utrzymał swój dotychczasowy klimat i nie stracił na znaczeniu jako jeden z najważniejszych tego typu obiektów na świecie.

Firma H.I.G. Capital powstała w 1993 roku w Miami, gdzie obecnie mieści się jej główna siedziba. Swoje oddziały ma ona na całym świecie – w Europie znajdują się one w Londynie, Paryżu, Madrycie oraz Hamburgu. Jej aktywa szacowane są na 13 mld dolarów. 

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race