Wyścig mistrzów 2023: kto, kiedy i gdzie

Po raz drugi w historii rozgrywania słynnego Race of Champions najlepsi kierowcy wielu kategorii będą rywalizować w śniegu i na lodzie. Impreza trwająca dwa dni zazwyczaj miała miejsce na stadionach lub w zamkniętych pomieszczeniach gromadząc na trybunach miłośników motorsportu. Po raz pierwszy edycja „śnieg i lód” odbyła się rok temu w Szwecji, w Pite Havsbad. Teraz kierowcy znów wracają do kraju Trzech Koron, gdzie 28 stycznia wezmą udział w wyścigu narodów, a dzień później poznany Mistrza Mistrzów.

Całość będzie się toczyć na specjalnie przygotowanym torze zbudowanym na wybrzeżu zamarzniętego Bałtyku. Kierowcy będą rywalizować prowadząc szereg maszyn: terenowe Polaris RZR PRO XP oraz Rallycross SuperCar Lite, który jest napędzany biopaliwem w 100% wolnym od paliw kopalnianych. Stawkę uzupełnią Cupra UrbanRebel Concept oraz elektryczny samochód rallycrossowy Zeroid X1.

Tytułu Mistrza Mistrzów będzie bronić Sébastien Loeb, który po podium w Rajdzie Dakar wraca na oblodzone szlaki. W zeszłym roku w finale Francuz pokonał czterokrotnego mistrza Formuły 1 Sebastiana Vettela, który również będzie brać udział w imprezie. Oprócz wspomnianej dwójki zobaczymy także Pettera Solberga, który w ekipie Norweskiej wystąpi ze swoim synem, Oliverem. Co ciekawe syn i ojciec zmierzą się ze sobą w indywidualnej rozgrywce i to już w pierwszej rundzie.

Ekipa Niemiecka – podobnie jak wcześniej – będzie składać się z Vettela (dla którego to już 11. start w imprezie) oraz Micka Schumachera. Drużynę Wielkiej Brytanii będzie reprezentować były kierowca Formuły 1 David Coulthard oraz Jamie Chadwick, trzykrotna mistrzyni W Series, rezerwowa Williamsa oraz niedawno ogłoszona zawodniczka serii Indy NXT.

W zespole Finlandii zobaczymy mistrza świata F1 Mikę Häkkinena oraz obecnego kierowcę zespołu Alfy Romeo w F1 Valtteriego Bottasa. W ekipie Skandynawskiej pojedzie kierowca IndyCar Felix Rosenqvist oraz Legenda wyścigów długodystansowych, Tom Kristensen. Ekipę pozostałych narodów poprowadzi zeszłoroczny mistrz Formuły 2 Felipe Drugovich w parze z kierowcą rajdowym Thierrym Neuvillem. W ekipie Stanów Zjednoczonych pojawi się Travis Pastrana oraz Tanne Faoust, który bierze udział w wyścigach elektrycznej serii Extreme X.

W zespole Francuskim oprócz Loeba pojawi się Adrien Tambay, a ekipę szwedzką poprowadzą dwukrotny mistrz serii DTM Mattias Ekström oraz pięciokrotny mistrz Rallycrosu Johan Kristoffersson.

Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze