Jak już zdążyliśmy się przyzwyczaić, początek kwietnia przynosi największe wydarzenie motoryzacyjne w kraju, jakim są targi Poznań Motor Show. Tradycyjnie podczas imprezy pojawiło się wiele maszyn wyścigowych znanych producentów oraz te z rodzimego podwórka.

Pierwszą miłą niespodzianką była obecność Mercedesa-AMG GT3. Najnowsza broń ze Stuttgartu wsławiła się w ubiegłym roku zarówno z pozytywnej strony – dominując w wyścigu 24h Nürburgring, jak i negatywnej – będąc narzędziem oszustwa swojego producenta podczas 24h Spa. W Poznaniu pojazd nie pojawił się jednak z uwagi na swoje osiągnięcia na torze, a obchodzone w tym roku 50-lecie marki AMG.

Klasa GT3 była reprezentowana także przez inną nową maszynę – McLarena 650S GT3. Następca pierwszego modelu tej klasy McLarena jest jedną z najgorętszych propozycji na rynku, odnosząc w dwóch ostatnich latach zwycięstwo w Bathurst 12h oraz pięciu rundach Blancpain GT Series.

Niezbyt długą listę pojazdów GT3 zamknął polski producent Arrinera. Model Hussarya GT3 w ten sam weekend zaliczy swój wyścigowy debiut na torze Hockenheim, o czym między innymi rozmawialiśmy z prezesem firmy Piotrem Gniadkiem – zapisu tej rozmowy możecie spodziewać się w przyszłym tygodniu.

Nieco poniżej pod względem osiągów plasuje się pucharowe Porsche 911 GT3 Cup. Wyjątkowo tym razem nowa generacja pojazdu nie została oddana najpierw w ręce pucharu marki na bliskim wschodzie, a jego amerykańskiej odmiany, sankcjonowanej przez IMSA.

Szybko rozwijający się segment samochodów turystycznych specyfikacji TCR reprezentowany był przez znanego z polskich torów SEAT-a Leóna Racera, którym regularnie ściga się Gosia Rdest, oraz najnowsze auto z koncernu Volkswagena – Audi RS 3 LMS, którym to Rdest będzie ścigać się w tym roku w ADAC TCR Germany. Co ciekawe, auto spod znaku czterech pierścieni jest w Poznaniu obecne w dwóch egzemplarzach.

Wkraczając w świat polskich wyścigów, tradycyjnie należy się natknąć na pucharowe KIA Picanto. Wyścigi tej marki, stanowiące jedną z najtańszych platform z dostępem do międzynarodowej rywalizacji, okazały się na tyle popularne, że koreańska marka wkroczyła już w drugą dekadę ich organizacji.

Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski są w tym roku reprezentowane przez samochody Szymona Rajczaka i Przemysława Kaźmierczaka.

Na odwiedzających w weekend 6-9 kwietnia targi Poznań Motor Show czekają również inne atrakcje. Można m.in. zapisać się na szkolenie z szybkiej jazdy po Torze Poznań, organizowanej przez Carrera Cars Team i Tor Poznań Track Day, czy walczyć o najlepszy czas w symulatorze od Ragnar Simulator.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Agata Kurek
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?

Partnerzy

rally and race