Finałowa runda Rallycrossowych Mistrzostw Świata, która odbędzie się w ten weekend w Argentyńskim San Luis, przyniesie rozstrzygnięcie walki o tytuł pomiędzy Petterem Solbergiem i Timmym Hansenem.

Hansen popisał się fenomenalną drugą połową sezonu, lecz wypadek w ostatnim wyścigu we Włoszech zniweczył jego wysiłki i traci on 26 punktów do Norwega. Oznacza to, że Solberg potrzebuje jedynie 13. miejsca w kwalifikacjach, by sięgnąć po drugi triumf z rzędu.

Kończący w tym tygodniu 41 lat Solberg ma bardzo konkretne plany na ten weekend: „Dla mnie zadanie jest proste – przejść do półfinału. Ale, jak wiemy bardzo dobrze, nic nie jest proste, zwłaszcza zdobycie mistrzostwa świata. Muszę przyznać, że nie znam zbyt dobrze tego toru. Jest nowy, co wydaje się mi służyć – wygrałem w tym roku wszystkie finały na nowych torach. Teraz jednak nie muszę wygrać. Muszę być ostrożny, to jest kluczowe. Mamy strategię i naszym celem jest awans do półfinału i zdobycie pięciu punktów, których tak bardzo potrzebujemy”.

Choć Hansen ma niewielkie szanse na pokonanie Solberga w klasyfikacji, może szczycić się większą ilością zwycięstw w biegach kwalifikacyjnych (28 do 27 Solberga) i tym, że czterokrotnie wygrywał kwalifikacje, a Solberg trzykrotnie. Obaj mają na swoim koncie po trzy wygrane w tym sezonie.

Trzy triumfy Hansena i kolejne dwa jego zespołowego kolegi Davy’ego Jeanneya zapewniły tytuł zespołów francuskiej ekipie Peugeot-Hansen, która pokonała Ford Olsbergs MSE, mającej zapewnione drugie miejsce w tabeli przed SDRX.

Do stawki dołączy w ten weekend 17-letni Kevin Hansen, młodszy brat Timmy’ego. Francuz zadebiutuje w klasie Supercar dzięki zwycięstwu w tegorocznej rywalizacji pucharu RX Lites, dzięki czemu stanie się najmłodszym kierowcą czołowej kategorii. Nie będzie on jednak towarzyszyć bratu w zespole Peugeota, lecz zasiądzie za kierownicą Forda Fiesta.

Wśród kierowców zobaczymy także zwycięzcę czterech rund RX Lites Thomasa Bryntessona, który zastąpi w ekipie Marklund Motorsport PG Anderssona. Gianni Morbidelli powróci za kierownicę Audi zespołu All-Inkl.com Münnich Motorsport, Ole Christian Veiby zastąpi kontuzjowanego Torda Linneruda w Team Volkswagen Sweden, a w Team Austria mistrz klasy Super1600 Janis Baumanis zastąpi regularnego kierowcę Maxa Puchera.

Rywalizacja odbędzie się tradycyjnie na przestrzeni dwóch dni – w sobotę i niedzielę odbędą się po dwa biegi kwalifikacyjne, po których o 19 rozpoczną się półfinały i finały.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej FIA World Rallycross Championship presented by Monster Energy

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Agata Kurek
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?

Partnerzy

rally and race