Rallycrossowe Mistrzostwa Świata powoli dobiegają do końca, lecz nie emocje z nimi związane. Podczas ostatniej europejskiej rundy tego sezonu możemy poznać zdobywców tytułów mistrzowskich wśród kierowców i zespołów.

W klasyfikacji kierowców trwa walka między Petterem Solbergiem i Timmym Hansenem. Doskonała druga połowa sezonu Szweda pozwoliła mu odrobić znaczną część strat i różnica między nimi zmalała do 19 punktów. Obaj kierowcy mają w tym sezonie po trzy zwycięstwa, lecz to Hansen wygrał o jeden bieg więcej - 25 w porównaniu z 24 Solberga. Przy 60 punktach do rozdania wszystko więc może się jeszcze wydarzyć.

Wśród zespołów sytuacja jest nieco bardziej klarowna - Peugeot-Hansen zdominował drugą część sezonu, budując 79-punktową przewagę nad Ford Olsbergs MSE. Przy 112 punktach do zdobycia, jest prawdopodobne że mistrzów poznamy już we Włoszech.

Solberg nie ma za sobą najlepszej passy, lecz chce ponownie odwrócić losy mistrzostw. Norweg w tym celu spędził dwa dni na testach swojego Citroëna DS 3 Supercar. „Wykonaliśmy dużo pracy rozwojowej przez ostatni tydzień - pracowaliśmy nad geometrią, mapowaniem silnika i wieloma innymi obszarami. Jednym z miejsc, gdzie czułem że traciliśmy, były wolne nawroty - samochód wydawał się mieć mało momentu obrotowego przy niskich obrotach. Naprawiliśmy to. Planujemy jeszcze shakedown we Włoszech, żeby się upewnić. Pora zapomnieć o Turcji i skupić się na przedostatniej rundzie sezonu”.

Na Włoskiej ziemi pojawi się dwóch lokalnych kierowców - były kierowca WRC Giri Galli powróci do World RX za kierownicą całkiem nowej Kii Rio Supercar, z kolei swój debiut za kierownicą Audi ekipy All-Inkl.com Münnich Motorsport zaliczy gwiazda wyścigów samochodów turystycznych Gianni Morbidelli. „Wiem, że Rallycrossowe Mistrzostwa Świata stoją na bardzo wysokim poziomie, ale to coś nowego, bardzo ekscytującego i fajnego. Myślę, że moim największym wyzwaniem będzie żwir, na którym nigdy nie jeździłem” - skomentował Włoch.

Z powodu finału sezonu DTM, w swoim zespole nie wystartuje Mattias Ekström, ustępując miejsca byłemu Brytyjskiemu Mistrzowi Samochodów Turystycznych, Andrewowi Jordanowi. W stawce kolejny raz zobaczymy także Guerlaina Chicherita, który pojedzie za kierownicą MINI od JRM Racing.

Tradycyjny format zawodów World RX oznacza, że w sobotę czekają nas dwa pierwsze biegi kwalifikacyjne, a w niedzielę nastąpi dokończenie kwalifikacji, po czym czołowi kierowcy przystąpią do półfinałów i finałów.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej FIA World Rallycross Championship presented by Monster Energy

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Agata Kurek
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?

Partnerzy

rally and race