Mattias Ekström, który opuścił wyścigi DTM na Hockenheim, by wziąć udział w przedostatniej rundzie sezonu Rallycrossowych Mistrzostw Świata w niemieckim Estering, gdzie zapewnił sobie pierwszy tytuł mistrzowski.

Szwed został mistrzem na jedną rundę przed końcem sezonu, zajmując piąte miejsce w finale. Zapewnił sobie tym samym wystarczającą ilość punktów nad drugim w tabeli i na mecie Petterem Solbergiem.

„To chyba mój najlepszy dzień w wyścigowej karierze, czuję jakby prąd przepływał mi przez ciało” – powiedział na mecie Ekström. „Mam wiele wspaniałych wspomnień, ale teraz jestem mistrzem World RX i to przebija wszystko, bo kiedy zbudowałem zespół EKS od zera zaledwie trzy lata temu, to był mój cel. Zawsze chciałem pojawić się na gali FIA i teraz będę mógł. Zostanie mistrzem świata jest tym, co zawsze chciałem osiągnąć i to najlepsze uczucie na świecie”.

Niespodziewane zwycięstwo w Estering odniósł rodak Ekströma Kevin Eriksson, który po starcie z drugiej linii objechał wszystkich rywali po zewnętrznej w pierwszym zakręcie i w błyskawicznym tempie zaczął budować przewagę nad Solbergiem.

Przy drugim miejscu Solberga, Ekström musiał zająć piąte miejsce, co nie było do końca pewne, bowiem Szwed spadł po starcie na koniec stawki i nie mógł nawiązać walki o wyższe lokaty. Brakujący punkt podarował mu w prezencie Johan Kristoffersson, który przebił oponę na trzecim okrążeniu i dojechał na metę ostatni. Trzecie miejsce zajął w finale Andreas Bakkerud, a czwarty był Kevin Hansen.

Finałowa runda sezonu 2016 Rallycrossowych Mistrzostw Świata odbędzie się pod koniec listopada w argentyńskim Rosario.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej FIA World Rallycross Championship

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race