Mattias Ekström, który opuścił wyścigi DTM na Hockenheim, by wziąć udział w przedostatniej rundzie sezonu Rallycrossowych Mistrzostw Świata w niemieckim Estering, gdzie zapewnił sobie pierwszy tytuł mistrzowski.

Szwed został mistrzem na jedną rundę przed końcem sezonu, zajmując piąte miejsce w finale. Zapewnił sobie tym samym wystarczającą ilość punktów nad drugim w tabeli i na mecie Petterem Solbergiem.

„To chyba mój najlepszy dzień w wyścigowej karierze, czuję jakby prąd przepływał mi przez ciało” – powiedział na mecie Ekström. „Mam wiele wspaniałych wspomnień, ale teraz jestem mistrzem World RX i to przebija wszystko, bo kiedy zbudowałem zespół EKS od zera zaledwie trzy lata temu, to był mój cel. Zawsze chciałem pojawić się na gali FIA i teraz będę mógł. Zostanie mistrzem świata jest tym, co zawsze chciałem osiągnąć i to najlepsze uczucie na świecie”.

Niespodziewane zwycięstwo w Estering odniósł rodak Ekströma Kevin Eriksson, który po starcie z drugiej linii objechał wszystkich rywali po zewnętrznej w pierwszym zakręcie i w błyskawicznym tempie zaczął budować przewagę nad Solbergiem.

Przy drugim miejscu Solberga, Ekström musiał zająć piąte miejsce, co nie było do końca pewne, bowiem Szwed spadł po starcie na koniec stawki i nie mógł nawiązać walki o wyższe lokaty. Brakujący punkt podarował mu w prezencie Johan Kristoffersson, który przebił oponę na trzecim okrążeniu i dojechał na metę ostatni. Trzecie miejsce zajął w finale Andreas Bakkerud, a czwarty był Kevin Hansen.

Finałowa runda sezonu 2016 Rallycrossowych Mistrzostw Świata odbędzie się pod koniec listopada w argentyńskim Rosario.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej FIA World Rallycross Championship

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Agata Kurek
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?

Partnerzy

rally and race