Timmy Hansen odniósł zwycięstwo w siódmej rundzie tegorocznych Rallycrossowych Mistrzostw Świata w kanadyjskim Trois-Rivières. Triumf Szweda był kontrowersyjny, bowiem według wyników półfinałów, nie powinien w ogóle wystartować w finale.

Wszystko za sprawą dyskwalifikacji Timura Timerzyanova, który w ostatnim zakręcie drugiego półfinału wyprzedził Toomasa Heikkinena, nie unikając przy tym kontaktu. Niewielkie uderzenie nie wytrąciło jednak Audi Fina z równowagi i pomknął on do mety tuż za Rosjaninem, a trzecie miejsce dawało mu awans do finału. Ku niezadowoleniu Timerzyanova, sędziowie podjęli kontrowersyjną decyzję o jego dyskwalifikacji, tym samym promując Hansena na dającą awans pozycję.

Sam finał odbył się w deszczu, co zagrało na korzyść kierowcy Peugeota, który był w stanie przebić się przez stawkę w drodze po swoje pierwsze tegoroczne zwycięstwo. Szwed pokonał na swojej drodze Andreasa Bakkeruda i Johana Kristofferssona, którzy uzupełnili podium.

O bardzo mieszanym weekendzie może mówić Petter Solberg. Norweg powrócił na prowadzenie w klasyfikacji generalnej, lecz w finale uczestniczył w wypadku z udziałem Antona Marklunda, z którego wyszedł mocno poobijany, lecz bez żadnych złamań.

Do tego momentu aktualny mistrz świata konsekwentnie zbierał punkty, najpierw za pierwsze miejsce w kwalifikacjach, a później za zwycięstwo w swoim półfinale. To dało mu czteropunktowe prowadzenie w klasyfikacji generalnej nad Mattiasem Ekströmem, który przebił oponę w półfinale i na tym zakończył rywalizację w Kanadzie.

Czwarte miejsce zajął zespołowy kolega Ekströma Heikkinen, który po znakomitym starcie prowadził w finałowym wyścigu, ale później jego decyzja o założeniu opon na suchą nawierzchnię zaczęła się mścić i spadł on poza podium. Punkty za piąte miejsce otrzymał Solberg, a Marklund był szósty.

Rallycrossowe Mistrzostwa Świata na kolejną rundę powrócą do Europy – odbędzie się ona w pierwszy weekend sierpnia we francuskim Loheac.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej FIA World Rallycross Championship

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Agata Kurek
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?

Partnerzy

rally and race