Andreas Bakkerud odniósł swoje drugie zwycięstwo w barwach Hoonigan Racing Division i awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej na koniec rundy Rallycrossowych Mistrzostw Świata w szwedzkim Höljes. Norweg przyjechał na metę przed Sébastienem Loebem i Timmym Hansenem.

„Gdyby kilka miesięcy temu ktoś powiedział mi, że wygram w Norwegii i w Szwecji, uznałbym to za szalone!” – powiedział Bakkerud. „Mam w samochodzie duże lusterko, a obraz w nim cały czas był wypełniony 9-krotnym mistrzem świata [Loebem], więc nie mogłem się zrelaksować. Nawet na ostatnim okrążeniu miałem w pamięci to, co zaszło rok temu między Timmym [Hansenem], a Mattiasem [Ekströmem] i nie mogłem dopuścić do powtórki. Muszę podziękować zespołowi – warunki były zmienne i zaufałem zmianom w samochodzie zastosowanym przez ekipę, a oni mnie nie zawiedli”.

Zupełnie inaczej niż podczas ostatniej rundy, gdzie Bakkerud wygrał wszystkie biegi kwalifikacyjne, tym razem każdy z nich miał innego zwycięzcę, a wszystko to za sprawą deszczu, towarzyszącego zawodom pierwszego dnia. Na koniec kwalifikacji najlepszy był Johan Kristoffersson, który następnie przeszedł przez półfinał i awansował do finału, lecz nie odegrał w nim większej roli z powodu przebitej opony.

Walka o czołowe pozycje rozstrzygnęła się dopiero w ostatnim zakręcie, gdzie Loeb wyprzedził Hansena, wykorzystując awarię hamulca ręcznego w jego Peugeocie. Hansen stanął więc na najniższym stopniu podium, kończąc wyścig przed Antonem Marklundem, Kristofferssonem i Ekströmem, który musiał wycofać się w połowie rywalizacji z powodu problemów z elektroniką.

Ekström pozostał on liderem klasyfikacji generalnej, bowiem jego najgroźniejszy rywal Petter Solberg nie wszedł nawet do finału, pierwszy raz w tym sezonie. Różnica między tą dwójką wynosi pięć punktów, a trzeci Bakkerud traci do lidera 32 oczka.

Runda w Szwecji zakończyła pierwszą połowę sezonu World RX. Zawodników czeka teraz ponad miesięczna przerwa, w trakcie której samochody zostaną przetransportowane do Kanady, gdzie walka będzie się odbywać na częściowo ulicznym torze w Trois-Rivieres.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej FIA World Rallycross Championship

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Agata Kurek
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?

Partnerzy

rally and race