Andreas Bakkerud odniósł swoje drugie zwycięstwo w barwach Hoonigan Racing Division i awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej na koniec rundy Rallycrossowych Mistrzostw Świata w szwedzkim Höljes. Norweg przyjechał na metę przed Sébastienem Loebem i Timmym Hansenem.

„Gdyby kilka miesięcy temu ktoś powiedział mi, że wygram w Norwegii i w Szwecji, uznałbym to za szalone!” – powiedział Bakkerud. „Mam w samochodzie duże lusterko, a obraz w nim cały czas był wypełniony 9-krotnym mistrzem świata [Loebem], więc nie mogłem się zrelaksować. Nawet na ostatnim okrążeniu miałem w pamięci to, co zaszło rok temu między Timmym [Hansenem], a Mattiasem [Ekströmem] i nie mogłem dopuścić do powtórki. Muszę podziękować zespołowi – warunki były zmienne i zaufałem zmianom w samochodzie zastosowanym przez ekipę, a oni mnie nie zawiedli”.

Zupełnie inaczej niż podczas ostatniej rundy, gdzie Bakkerud wygrał wszystkie biegi kwalifikacyjne, tym razem każdy z nich miał innego zwycięzcę, a wszystko to za sprawą deszczu, towarzyszącego zawodom pierwszego dnia. Na koniec kwalifikacji najlepszy był Johan Kristoffersson, który następnie przeszedł przez półfinał i awansował do finału, lecz nie odegrał w nim większej roli z powodu przebitej opony.

Walka o czołowe pozycje rozstrzygnęła się dopiero w ostatnim zakręcie, gdzie Loeb wyprzedził Hansena, wykorzystując awarię hamulca ręcznego w jego Peugeocie. Hansen stanął więc na najniższym stopniu podium, kończąc wyścig przed Antonem Marklundem, Kristofferssonem i Ekströmem, który musiał wycofać się w połowie rywalizacji z powodu problemów z elektroniką.

Ekström pozostał on liderem klasyfikacji generalnej, bowiem jego najgroźniejszy rywal Petter Solberg nie wszedł nawet do finału, pierwszy raz w tym sezonie. Różnica między tą dwójką wynosi pięć punktów, a trzeci Bakkerud traci do lidera 32 oczka.

Runda w Szwecji zakończyła pierwszą połowę sezonu World RX. Zawodników czeka teraz ponad miesięczna przerwa, w trakcie której samochody zostaną przetransportowane do Kanady, gdzie walka będzie się odbywać na częściowo ulicznym torze w Trois-Rivieres.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej FIA World Rallycross Championship

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race