Simracing: Poland24 Racing drudzy w Nürburgring 24h

Historyczny wynik odniosła załoga Poland24 Racing podczas tegorocznego Nürburgring 24h! Łukasz Zimierski, Adam Haski i Sebastian Plotnik po ciężkiej walce z Concrete Climax zajęli doskonałe 2. miejsce, tracąc po 24 godzinach ścigania zaledwie 35 sekund!

Legendarne „Zielone Piekło”, bo tak nazywany jest nieoficjalnie tor Nürburgring, a dokładnie jego Północna Pętla, od lat jest marzeniem każdego kierowcy klasy GT. Poland24 Racing w miniony weekend spełnili swoje marzenia, będąc jednocześnie pierwszymi startującymi w tym wyścigu Polakami.

Kolejność zmian wyglądała następująco: Łukasz, Adam i Sebastian. Ten ostatni okazał się autorem najszybszego okrążenia w zespole: 8:10 i najlepiej z całej trójki radził sobie na zalanym deszczem torze.

Tak więc wyścig otworzył startujący z Pole Position – Łukasz.

„Im bliżej startu tym większe emocje! Adrenalina rośnie, wielkość i prestiż całego wyścigu robi swoje. Jestem mocno podekscytowany! W chwili obecnej trwają już treningi, my pojeździliśmy do południa na własnej sesji. Myślę, że jesteśmy dobrze przygotowani, jednak wszystko będzie zależało od pogody, której nikt nie jest w stanie przewidzieć!” - skomentował godzinę przed startem poddenerwowany Łukasz Zimierski.

Pierwsza faza wyścigu to już po starcie stracenie pozycji liderów na rzecz Concrete Climax oraz kilka błędów, na których polska załoga straciła 2 minuty.

Łukasz Zimierski (wypowiedź po pierwszej zmianie): „Początek był bardzo wyrównany, przez dłuższy czas jechaliśmy w pierwszej trójce. Jednak na mokrej nawierzchni popełniłem błąd, przez który straciliśmy ok. 2 minut. Jednak przed nami jeszcze ponad 20 godzin ścigania, więc jesteśmy optymistycznie nastawieni na dalszą część rywalizacji”.

Dalsza część rywalizacji przebiegała pomyślnie dla załogi czerwonego SLS'a. Adam Haski pomimo dość kapryśnej pogody zdołał wciągnąć swój zespół na 3 miejsce. Około godziny 22:00 zaczął padać deszcz, a w samochodzie zasiadł Sebastian Plotnik. Ku zaskoczeniu wszystkich, jak i samego kierowcy czasy i tempo na mokrej nawierzchni były na tyle szybkie, że Poland24 Racing zdołało odrobić 2 minuty i awansowało na drugie miejsce, tuż za nadal liderującymi Concrete Climax Racing z Wielkiej Brytanii.

„Zmianę rozpocząłem w dość trudnych warunkach, mocno padał deszcz i przyczepność równa była zeru. Dosłownie ślisko jak na lodzie! Na mokrym torze jednak udało mi się nadorbić ok. 2 minut i wskoczyć na 2 pozycję. Nasza konkurencja popełniła parę błędów co również nam pomogło, ale takie są wyścigi. Obecnie jest już ciemno i najgorszy etap wyścigu właśnie się rozpoczął, przed nami długie godziny w ciemnościach, do tego narastające zmęczenie będzie dużym wyzwaniem dla nas” - podsumował Sebastian Plotnik w momencie kiedy w samochodzie ponownie jechał Łukasz.

Po 11 godzinach doszło do nieoczekiwanego zwrotu sytuacji. Została wywieszona „czerwona flaga” Restart wyścigu nastąpił 20 minut po skończeniu aktualnego okrążenia przez wszystkie samochody.

Poland24 Racing zajmowali 2. miejsce i jako jedyni byli na tym samym okrążeniu co liderzy wyścigu.

Klasyfikacja po 11 godzinach wyścigu:

1. Concrete Climax
2. Poland24 Racing
3. Team Motion Blur (+ 1 okr.)
4. Gothic Racing Empire (+ 1 okr.)
5. Anything But Last (+ 3 okr.)
6. Fang-It Racing (+ 3 okr.)
7. Total Octane Racing (+ 7 okr.)
8. Restolho Team (+ 14 okr.)

Po restarcie niedługo trzeba było czekać na podobną sytuację. Zaledwie 1,5h po wznowieniu wyścigu komunikat „Red Flag” znowu skasował nadrobione przez zespoły dystanse. Poland24 Racing objęli prowadzenie!

Nad ranem doszło do innego sensacyjnego wydarzenia. Concrete Climax uszkodził samochód! Brytyjska załoga całkowicie zdemolowała Audi R8 i bardzo powolnym tempem musieli pokonać prawie całe okrążenie toru!

Poland24 Racing zdecydowanymi liderami! Polacy w tym momencie mieli przewagę prawie 3 minut nad Brytyjczykami!

Radość nie trwała długa! Niedługo po objęciu prowadzenia przez Polaków... wyścig został przerwany!

„To był moment, który zadecydował o wszystkim! Mieliśmy sporą przewagę i choć Concrete Climax dysponowali szybszym autem i pewnie odrobiliby swoją stratę po pewnym czasie, to jednak mieliśmy szanse utrzymać to prowadzenie, zwłaszcza, że nad torem gromadziły się ciemne deszczowe chmury. W deszczu mogliśmy odjechać Audi” - z zawodem stwierdził kierowca i Menager zespołu, Sebastian Plotnik.

Pół godziny przed końcem mieliśmy ostatni restart wyścigu po dwóch kolejnych przerwaniach wyścigu. Szanse na zwycięstwo były małe. Audi R8 LMS, za kierownicą którego usiadł Mattiew Storie było bardzo szybkie na suchym torze. Jedyne co mogło zmienić sytuację to nagła ulewa, która niestety nie nadeszła w porę.

Na ostatniej zmianie pojechał Sebastian, który... dowiózł 2 miejsce dla Poland24 Racing w 24-godzinnym wyścigu Nürburgring 2014!

„Zrobiłem wszystko co mogłem! Miejscami moja jazda była wręcz szaleńcza, czasami ledwo się utrzymywałem na torze. Nie mieliśmy wiele do stracenia, albo wygrać albo być na drugim miejscu! Nie udało się, ale jako jedyni byliśmy w stanie podjąć fantastyczną walkę z Concrete Climax. Wynik jest dla mnie rewelacyjny! 24-godzinny wyścig jest naprawdę męczący, spaliśmy maksymalnie 4 godziny w ciągu doby! Jest super!” – powiedział po wyścigu Sebastian Plotnik, który przekroczył linię mety dla Poland24 Racing.

Wyścig krótko podsumowuje również najstarszy kierowca zespołu, a zarazem mechanik, który ustawiał Mercedesa do wyścigu – Adam Haski: „W ten weekend mieliśmy wszystko, co powinno być w wyścigach. Nieprzewidywalna pogoda, kary, uszkodzenia, dramaty i niestety...rozłączenia”.

Cała załoga chciałaby bardzo podziękować wszystkim wspierającym nasz start, przede wszystkim rodzinom, które tak mocno nas dopingowały, wierzyły w nas, a przede wszystkim pomogły zrealizować start, forum GTPL – nasi polscy kierowcy, z którymi się ścigamy, przez te 24h byli prawie non-stop na żywo, oglądając Livestream. Szczególne podziękowania należą się dla ŚwiatWyścigów.pl, dzięki którym powstała nasza strona i mocno nas wspierali podczas N24!

Dziękujemy!

Wyniki GTP CORE Nürburgring 24 Hours 2014

P Zespół Samochód Rezultat
1 Concrete Climax Racing audi Audi R8 LMS Ultra 156 okr.
2 Poland24 Racing Mercedes Benz AMG SLS GT3 156 okr.
3 Team Motion Blur Mercedes Benz AMG SLS GT3 155 okr.
4 Gothic Racing Empire Mercedes Benz AMG SLS GT3 155 okr.
5 Anything But Last BMW M3 GT2 154 okr.
6 Fang-It Racing Team Nissan GT-R GT3 150 okr.
7 Team Octane Racing BMW Z4 GT3 143 okr.
8 Restolho Team Nissan GT-R GT3 128 okr.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league