Powrót Listera?

Firma Lister Cars poinformowała, że przygotowuje model do rywalizacji w wyścigach pojazdów historycznych. Będzie to pierwszy nowy projekt firmy od 25 lat.

Mająca korzenie sięgające aż do roku 1890, firma Lister jest jedną z najstarszych brytyjskich marek związanych z motoryzacją. Jako samodzielny producent samochodów, założona została jednak dopiero w roku 1954 – a już trzy lata później było o niej głośno za sprawą przeprojektowanych wyścigowych Jaguarów D-Type, które ze względu na wypukłe kształty nazwano „guzowatymi” – Lister Knobbly. Pojazdy te wygrywały wyścigi zarówno w Europie, jak i USA – niestety stały się również elementem smutnego wydarzenia w historii Listera, śmierci związanego z tą marką kierowcy Archiego Scotta Browna, który w 1958 roku zginął w wypadku na torze Spa-Francorchamps.

25 lat po prezentacji ostatniego dotychczas Listera (znanego z największego wówczas silnika 7.0L Jaguara, sportowego modelu Storm), firma poinformowała o powrocie do produkcji i udziału w wyścigach właśnie z modelem Knobby. Podstawą tej decyzji był wkład finansowy brytyjskiej firmy Warranty Wise, która postanowiła odbudować pozycję marki, inwestując w trzy warsztaty związane z marką Lister – posiadający prawo do wykorzystywania nazw i modeli historycznych George Lister Engineering Limited of Cambridge, zarządzany przez założyciela warsztatu w roku 1954 Brian Lister Light Engineering oraz odpowiedzialny za serwis modelu o tej nazwie Lister Storm.

Od roku 2013, firma nazywać się będzie Lister Motor Company – jej siedzibą pozostanie jednak warsztat w Cambridge, gdzie powstawały modele z lat 50-tych. Wierna replika wersji Knobbly z roku 1958 stanie się także pierwszym nowym modelem marki – w tym celu, Lister nawiązał współpracę z ekspertami co do Jaguara D-Type, firmą Crosthwaite&Gardener, a także specjalistą historycznych, wyścigowych modeli Jaguara, Chrisem Keithem Lucasem. Ich zadaniem będzie przede wszystkim dostarczenie do firmy silników i skrzyń biegów, jakie wykorzystywano w wyścigowych D-Type – możliwe jednak, że prócz rzędowego, 6-cylindrowego motoru o objętości 3.8L, w opcji znajdą się również inne jednostki napędowe wykorzystane w modelach Knobbly, np. 5.4-litrowy V8 Chevroleta.

Gotowy samochód ma być przygotowany do startów w wyścigach pojazdów historycznych, zgodnie z Załącznikiem K regulaminu Międzynarodowej Federacji Samochodowej. W 125-lecie powstania marki Lister w roku 2015, firma zapowiada serię imprez wyścigowych, których jednym z głównych elementów będzie zapewne rywalizacja nowych modeli Listera. Nic jak na razie nie mówi się o stworzeniu nowego, nowoczesnego modelu Listera – patrząc jednak na to, co marka potrafiła stworzyć ćwierć wieku temu, możliwe, że za kilka lat Lister powróci także do rywalizacji w wyścigach GT.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league