Rewanż Loeba, pech Przygońskiego

Podróż z Yauca do miasteczka San Juan de Marcona może wydawać się przyjemną wyprawą. Te dwa miasta dzieli niespełna 100 km do pokonania drogą Panamericana wzdłuż wybrzeża Pacyfiku. Jednak uczestników Dakaru czekało w niedzielę zupełnie inne wyzwanie. Na początek mieli do pokonania długą sekcję dojazdową (267 km dla motocykli, 443 km dla samochodów). Zaraz po starcie odcinka specjalnego trasa wiodła przez potężne wydmy regionu Tanaka, najtrudniejsze w rajdzie, jeszcze trudniejsze, niż przed rokiem. Potem przyszło zawodnikom zmierzyć się z partią nieco łatwiejszych wydm Acarí. Następnie partia po plaży w Puerto de Lomas, dalej typowo off-roadowa sekcja i na zakończenie odcinka finałowa rozgrywka na wydmach Duna Grande i Duna Argentina.

Pablo Quintanilla najlepiej spośród motocyklistów wykorzystał dzień przerwy w mieście Arequipa. Kierowca Husqvarny odniósł w niedzielę swoje pierwsze zwycięstwo na etapie do San Juan de Marcona. Pokonał po pasjonującym pojedynku Kevina Benavidesa i został liderem rajdu. Prowadzący do tej pory Ricky Brabec stracił 7 i pół minuty i spadł na drugie miejsce. Różnice w czołówce motocyklistów są nadal niewielkie. Price, Benavides, Walkner, van Beveren, a nawet siódmy w klasyfikacji Sunderland ze stratą 21 minut wciąż mają szanse na podium na mecie w Limie. Dla młodych motocyklistów Orlen Teamu był to najlepszy do tej pory etap w rajdzie. Maciej Giemza zajął 19 miejsce, a Adam Tomiczek – 23. Obydwaj awansowali w klasyfikacji. Tomiczek już puka do czołowej dwudziestki, zajmując 21 lokatę, a Giemza jest 27. 

Uśmiech powrócił w niedzielę na twarz Sébastiena Loeba. Otwierając stawkę wygrał odcinek specjalny, na którym odpadł z rajdu rok wcześniej. W ten sposób wziął rewanż za ubiegłoroczne niepowodzenie. Nasser Al-Attiyah osiągnął drugi czas i pewnie utrzymuje pozycję lidera, ale na drugie miejsce awansował Loeb. Stéphane Peterhansel zanotował kolejne straty i spadł na trzecią lokatę. Wielki pech spotkał Kubę Przygońskiego, który musiał naprawiać samochód. Spadł z czwartego na szóste miejsce. Benediktas Vanagas i Sebastian Rozwadowski stracili blisko 3 godziny i zajmują 11 pozycję.

Nicolás Cavigliasso odniósł piąte zwycięstwo na sześciu odcinkach i powiększył przewagę nad rywalami w kategorii quadów. Wielkie brawa dla Kamila Wiśniewskiego! Polak zanotował w niedzielę swój najlepszy wynik – piąte miejsce, które oznacza awans również na piątą pozycję w rajdzie.

"Chaleco" López wygrał odcinek w kategorii UTV, a drugi na mecie Gerard Farrés został nowym liderem.

Siarhej Wiazowicz był najlepszy wśród kierowców ciężarówek, ale w klasyfikacji „wagi ciężkiej” nic się nie zmieniło. Nadal na czele są dwa Kamazy – Nikołajew przed Sotnikowem, a na trzeci jest Gerard de Rooy z polskim mechanikiem Darkiem Rodewaldem na pokładzie, drugi w wynikach niedzielnego odcinka.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league