Studenci Politechniki Poznańskiej z zespołu PUT Motosport zakończyli fazę projektową trzeciego w swojej historii samochodu na zawody Formula Student. Przed nimi jeszcze faza wykonawcza i udział w zawodach m.in. na znanym z zawodów Formula1  torze Silverstone. „Mam nadzieję, że sprostamy wyzwaniu i w sezonie 2017 pokażemy światu, jak zdolnych inżynierów mamy w naszym kraju” – podkreśla Michał Cichy Technical Project Manager.

Formuła Student jest międzynarodową klasą samochodów jednomiejscowych, projektowanych i budowanych przez studentów uczelni technicznych. Na świecie istnieje ponad 500 studenckich zespołów wyścigowych. Zawody Formuły Student mają już ponad 30-letnią historię, a studenci podczas rund oceniani są w szeregu konkurencji statycznych i dynamicznych. W trakcie konkurencji statycznych sędziowie biorą pod uwagę stan techniczny pojazdu, jego design i zastosowane rozwiązania inżynierskie przyrównane z kosztami budowy konstrukcji. Ważnym elementem jest również prezentacja biznesowa, w której drużyny mają za zadanie przedstawić sędziom plan na założenie własnego przedsiębiorstwa produkcyjnego oraz masową produkcję swojego auta. Konkurencje dynamiczne wymagają od uczestników przejazdu zbudowanym pojazdem 4 rund – Skid Pad, Acceleration, Autocross oraz Endurance. Najbardziej wymagająca oraz najwyżej punktowana jest ta ostatnia, czyli jazda wytrzymałościowa na 22 kilometry. Podczas każdej z międzynarodowych rund zawodów Endurance kończy jedynie 50% uczestników.

Bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia z poprzednich sezonów studencie Politechniki Poznańskiej już snują plany na nadchodzący sezon wyścigowy. Wiedzą, że wykorzystując bagaż doświadczeń zgromadzony w poprzednich latach są w stanie rywalizować z najlepszymi drużynami świata. Jaka będzie trzecia konstrukcja studentów z Poznania? Konstrukcja pojazdu została zoptymalizowana ze względu na szersze wykorzystanie MES oraz CFD, co pozwoliło na zredukowanie masy pojazdu do 200 kg oraz poprawę wydajności pakietu aerodynamicznego (współczynnik cl/cd na poziomie 3.2).

„Tegoroczny pojazd będzie nosił nawę „Cybina”. Kontynuujemy tradycję nadawania naszym konstrukcjom nazw związanych z Poznaniem oraz Wielkopolską (wcześniejsze nazwy to Warta i Wilda)” – powiedział Michał Cichy Technical Project Manager.

„W tym sezonie wdrożyliśmy wiele zmian organizacyjnych, które przyczyniły się do szybszego zakończenia prac projektowych. W tej chwili zespół znajduje się w końcowej fazie etapu wykonawstwa części. Testy planujemy rozpocząć już na początku czerwca” – dodaje Michał Cichy.

Pierwsze tegoroczne zawody Formula Student, na których zobaczymy pojazd studentów Politechniki już 20 lipca na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii.  Poza nimi, w tym sezonie swoje siły sprawdzą na torach w Czechach i na Węgrzech. Nadchodzi czas, aby zespół PUT Motorsport pokazał, jak wielki potencjał drzemie w studentach Politechniki Poznańskiej.

„W tym roku zależy nam na jak najdokładniejszej dokumentacji wszystkich kroków zespołu, zarówno organizacyjnych, jak i technicznych. Takie działanie powinno przełożyć się na poprawę wyników osiąganych przez zespół w konkurencjach statycznych. Mamy nadzieję, że ponownie uda nam się zagościć na podium” – zapowiada Michał Cichy.

„Celujemy w ukończenie wszystkich konkurencji dynamicznych w czołowej 10. najlepszych zespołów. Jest to cel bardzo ambitny, który będzie możliwy do osiągnięcia  tylko dzięki odpowiednio zorganizowanej fazie testów nowego pojazdu” – zakończył Technical Project Manager PUT Motosport.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Agata Kurek
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?

Partnerzy

rally and race