Wciąż w doskonałej formie Joan Barreda zanotował w piątek swoje czwarte oesowe zwycięstwo, ale nie ma już szans, by odebrać Samowi Sunderlandowi wygraną w tegorocznym Dakarze. Podobnie w kategorii samochodów Sébastien Loeb, który również wygrał swój czwarty odcinek, raczej będzie musiał się pogodzić ze zwycięstwem w rajdzie Stéphane Peterhansela.

Piątkowa trasa

To była ostatnia szansa dla tych, którzy chcieli zagrozić faworytom w walce o zwycięstwo w Dakarze 2017 przed sobotnim sprintem. Po starcie odcinka kierowcy mieli do pokonania ostatnie w tej edycji wydmy w rejonie San Juan, a druga część odcinka w pobliżu Córdoby przypominała swym charakterem trasy znane z rajdów drogowych, faworyzując kierowców rajdowych, także tych znanych z WRC.

Dzień w skrócie

Godzinna kara za wykroczenie regulaminowe w pierwszym tygodniu rajdu odebrała Barredzie szanse na walkę o zwycięstwo, ale kierowca Honda należy do ścisłej czołówki w drugiej połowie Dakaru, podobnie jak jego koledzy z zespołu – Ricky Brabec, Michael Metge czy Paulo Gonçalves. W piątek Joan Barreda wygrał trzeci z rzędu odcinek specjalny w Rio Cuarto.

W kategorii quadów Siergiej Kariakin wygrał po raz czwarty w tej edycji i umocnił się na prowadzeniu na dzień przed metą rajdu. Jeżeli w sobotę nie popełni błędu, będzie świętował swoje pierwsze dakarowe zwycięstwo w Buenos Aires.

Sébastien Loeb dał z siebie wszystko, aby odrobić czas stracony dzień wcześniej do swojego wielkiego rywala Stéphane Peterhansela. Chociaż charakter końcowej części OS-u zdawał się mu sprzyjać, kierowca z Alzacji przebił oponę i w rezultacie odrobił tylko 18 sekund. Przed ostatnim odcinkiem specjalnym traci 5’32 do rywala.

Lider klasyfikacji ciężarówek Eduard Nikołajew umocnił się na prowadzeniu dzięki drugiemu z rzędu zwycięstwu oesowemu. Chyba już nic nie przeszkodzi mu w sobotę w wygraniu drugiego Dakaru w karierze.

Ciekawostka dnia

Orlando Terranova próbował przełamać dominację Peugeotów podczas całego rajdu. Udało mu się to częściowo w piątek. Wprawdzie nie był w stanie zagrozić duetowi Loeb/Peterhansel, ale pokonał 3008 prowadzonego przez Cyrila Despres i zajął trzecie miejsce w klasyfikacji przedostatniego odcinka. To jego najlepszy wynik w Dakarze 2017. Dzięki temu ma szanse na poprawę swojej aktualnej szóstej pozycji w końcowej klasyfikacji rajdu w sobotę w Buenos Aires.

Dramat dnia

Piątek był dramatycznym dniem dla Xaviera de Soultrait, szóstego w klasyfikacji motocyklistów od dłuższego czasu. Po stracie niemal godziny w czwartek wskutek błędu nawigacyjnego, ambitny Francuz stracił w piątek kolejne kilka godzin w wyniku problemów z silnikiem Yamahy i spadł na odległe miejsce w klasyfikacji.

Liczba dnia

8 – to liczba zwycięstw Sébastiena Loeba w Rajdzie Argentyny, rundzie WRC, który odbywa się w rejonie miasta Córdoba. Francuz dobrze zna i bardzo lubi te trasy, co bez wątpienia pomogło mu w piątek odnieść czwarte etapowe zwycięstwo w tegorocznym Dakarze. To jednak zapewne nie wystarczy, by wyrwać zwycięstwo w rajdzie z rąk Stéphane Peterhansela…

Wypowiedź dnia

Sam Sunderland: “Przed ostatnim etapem mam przewagę około 30 minut. Wolałbym, aby wynosiła ona trzy godziny, ale zawsze lepsze 30 minut, niż 30 sekund”.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Agata Kurek
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?

Partnerzy

rally and race