Międzynarodowa Federacja Samochodowa FIA wprowadziła dodatkowy zapis w najwyżej postawionym dokumencie określającym zasady w sporcie samochodowym – Międzynarodowym Kodeksie Sportowym. Zmiana została już zatwierdzona przez Światową Radę Sportu Motorowego i pozwoli federacji na sprawną modyfikację regulaminów w czasach pandemii koronawirusa.

Zmieniony zapis znajduje się w sekcji „Artykuł 18.2 Zmiany w regulaminach”. Zgodnie z dotychczasową treścią, wprowadzanie jakichkolwiek zmian po otwarciu zgłoszeń jest możliwe tylko i wyłącznie za jednogłośną zgodą wszystkich uczestników.

Nowo wprowadzony zapis w punkcie 18.2.4 wprowadza klauzulę pozwalającą na pominięcie tego wymogu: „Jednakże, w wyjątkowych okolicznościach, i jeśli FIA uzna, że zmiana jest niezbędna dla ochronienia mistrzostw, pucharu, trofeum, challenge’u lub serii, zgoda większości uczestników będzie uznana za wystarczającą”.

FIA już wcześniej zastrzegła sobie prawo do zmian w regulaminie Formuły 1, w punktach dotyczących organizacji sezonu. Sugeruje się, że w obliczu trwających obostrzeń uniemożliwiających rozgrywanie wyścigów, federacja bierze pod uwagę zniesienie wszystkich wymogów określających ważność sezonów oraz statusów serii, takich jak liczba wyścigów, kontynentów czy uczestniczących producentów.

Źródło: fia.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race