Zespół Earl Bamber Motorsport w składzie Matt Campbell/Dennis Olsen/Dirk Werner odniósł zwycięstwo w tegorocznej edycji 12-godzinnego wyścigu na torze Bathurst, ustanawiając tym samym nowy rekord dystansu.

Po długim okresie zielonej flagi w drugiej połowie wyścigu, na pół godziny przed końcem pojawiła się neutralizacja, spowodowana awarią silnika jednego z aut GT4. Kilkusekundową przewagę na czele stawki stracił przez to najszybszy w kwalifikacjach Jake Dennis, reprezentujący Astona Martina.

Brytyjczyk utrzymywał się na czele po restarcie, lecz mający świeższe opony Campbell nie dawał mu ani chwili wytchnienia i ostatecznie, na dziewięć minut przed końcem zaatakował po wewnętrznej w zakręcie Elbow, zapewniając zwycięstwo sobie oraz ekipie fabrycznego kierowcy Porsche. Campbell uniknął przy tym kary za wcześniejszy incydent, w którym wypchnął z toru Chaza Mostera podczas próby wyprzedzania kierowcy BMW.

Po utracie pierwszego miejsca, Dennis nie mógł już mierzyć się z liderem i dojechał do mety na pewnym drugim miejscu, ze stratą nieco ponad trzech sekund do Campbella. Trzecią lokatę do ostatnich metrów bronił ruszający z pole position Rafaele Marciello z ekipy GruppeM, który o ułamki sekund pokonał Shane’a van Gisbergena z Triple Eight – kierowca z Nowej Zelandii wykorzystał ostatnią neutralizację, aby założyć nowe opony, co pozwoliło mu wyprzedzić Chaza Mosterta z ekipy BMW.

Na szóstym miejscu linię mety miał przekroczyć Alexandre Imperatori w Nissanie, lecz otrzymał karę drive-through za wężykowanie po zgaszeniu świateł na samochodzie bezpieczeństwa. Szósta lokata przypadła zatem Andy’emu Soucekowi w Bentleyu, który doświadczył awarii samochodu po ostatniej wizycie w boksach i nie mógł wyłączyć ogranicznika prędkości, tracąc w ten sposób niemal pewne miejsce na podium.

Imperatori został ostatecznie sklasyfikowany na siódmym miejscu przed drugim Bentleyem oraz Ferrari zespołu Spirit of Race, które zwyciężyło w kategorii Pro-Am. Pierwszą dziesiątkę uzupełniła załoga Audi ekipy Aussie Driver Search.

Druga runda Intercontinental GT Challenge odbędzie się w dniach 28-30 marca na torze Laguna Seca.

Wyniki wyścigu

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Agata Kurek
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?

Partnerzy

rally and race