Porsche po raz pierwszy wygrywa 12h Bathurst

Zespół Earl Bamber Motorsport w składzie Matt Campbell/Dennis Olsen/Dirk Werner odniósł zwycięstwo w tegorocznej edycji 12-godzinnego wyścigu na torze Bathurst, ustanawiając tym samym nowy rekord dystansu.

Po długim okresie zielonej flagi w drugiej połowie wyścigu, na pół godziny przed końcem pojawiła się neutralizacja, spowodowana awarią silnika jednego z aut GT4. Kilkusekundową przewagę na czele stawki stracił przez to najszybszy w kwalifikacjach Jake Dennis, reprezentujący Astona Martina.

Brytyjczyk utrzymywał się na czele po restarcie, lecz mający świeższe opony Campbell nie dawał mu ani chwili wytchnienia i ostatecznie, na dziewięć minut przed końcem zaatakował po wewnętrznej w zakręcie Elbow, zapewniając zwycięstwo sobie oraz ekipie fabrycznego kierowcy Porsche. Campbell uniknął przy tym kary za wcześniejszy incydent, w którym wypchnął z toru Chaza Mostera podczas próby wyprzedzania kierowcy BMW.

Po utracie pierwszego miejsca, Dennis nie mógł już mierzyć się z liderem i dojechał do mety na pewnym drugim miejscu, ze stratą nieco ponad trzech sekund do Campbella. Trzecią lokatę do ostatnich metrów bronił ruszający z pole position Rafaele Marciello z ekipy GruppeM, który o ułamki sekund pokonał Shane’a van Gisbergena z Triple Eight – kierowca z Nowej Zelandii wykorzystał ostatnią neutralizację, aby założyć nowe opony, co pozwoliło mu wyprzedzić Chaza Mosterta z ekipy BMW.

Na szóstym miejscu linię mety miał przekroczyć Alexandre Imperatori w Nissanie, lecz otrzymał karę drive-through za wężykowanie po zgaszeniu świateł na samochodzie bezpieczeństwa. Szósta lokata przypadła zatem Andy’emu Soucekowi w Bentleyu, który doświadczył awarii samochodu po ostatniej wizycie w boksach i nie mógł wyłączyć ogranicznika prędkości, tracąc w ten sposób niemal pewne miejsce na podium.

Imperatori został ostatecznie sklasyfikowany na siódmym miejscu przed drugim Bentleyem oraz Ferrari zespołu Spirit of Race, które zwyciężyło w kategorii Pro-Am. Pierwszą dziesiątkę uzupełniła załoga Audi ekipy Aussie Driver Search.

Druga runda Intercontinental GT Challenge odbędzie się w dniach 28-30 marca na torze Laguna Seca.

Wyniki wyścigu

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league