Marciello najszybszy pierwszego dnia kwalifikacji

Wobec groźby deszczu w trakcie wieczornej sesji, większość zespołów i kierowców zdecydowało się wykonać szybkie przejazdy podczas pierwszej z dwóch czwartkowych sesji kwalifikacyjnych do wyścigu 24 godziny Spa. Najszybszy był Raffaele Marciello.

Kierowca Mercedesa #90 zespołu AKKA ASP był o 0,113 sekundy szybszy od Fréderica Vervischa w Audi #2 od Team WRT. Trzeci czas uzyskał James Calado w Ferrari #55 od Kaspersky Motorsport. Czasy pierwszej trójki padły już w popołudniowej sesji i pozostały niepoprawione wieczorem, mimo że spodziewany deszcz nie nadszedł.

„Najlepszy czas nie jest zbyt ważny, bo jutro przed nami superpole” – komentował po kwalifikacjach Marciello. „Dobrze jednak wiedzieć, że będziemy gdzieś na początku stawki, co może nam dać przewagę w trakcie pierwszych godzin wyścigu”.

Korzystając z dobrych warunków w drugiej sesji, kilka ekip wykorzystało ją, by zapewnić sobie miejsce w piątkowej sesji superpole, przeznaczonej dla 20 najlepszych załóg. Wśród nich znaleźli się liderzy klasyfikacji Blancpain GT Series w Lamborghini #63 od Grasser Racing Team.

Aż 36 najlepszych załóg zmieściło się w jednej sekundzie, co zaskoczyło kilka z ekip, które nie zmieściły się do czołowej dwudziestki – wśród nich była załoga Audi #5 od Team WRT, której zabrakło zaledwie 0,004 sekundy.

Tylko jedna załoga Pro-Am awansowała do sesji superpole – Aston Martin #97 od Oman Racing/TF Sport. Dzięki czasowi Jonny’ego Adama, uplasowali się oni piętnaście pozycji przed kolejną załogą w swojej klasie, choć różnica czasowa wyniosła niecałe ćwierć sekundy. Załoga #11 Michała Broniszewskiego zajęła 17. miejsce w klasie, ze stratą 1,5 sekundy do liderów.

W Am Cup najszybszy był David Perel za kierownicą Ferrari #888 od Kessel Racing.

Podczas kwalifikacji doszło do dwóch poważnych wypadków – Mercedes #00 od Good Smile oraz Nissan #22 od Team RJN uderzyły w barierę z opon w zakręcie Radillon. Obaj kierowcy wyszli ze swoich kraks bez szwanku i możliwe, że ich załogi wezmą udział w wyścigu.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej Blancpain GT Series

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league