Ford prezentuje Mustanga GT3 w Le Mans

Cieszący się największą sławą samochód sportowy będzie rywalizował w kultowym wyścigu długodystansowym – Ford Mustang GT3 wystartuje w czerwcu 2024 roku w 24-godzinnym wyścigu Le Mans.

Wyścigowy Mustang GT3, zbudowany na bazie nowego Mustanga Dark Horse z 2024 roku, został dziś zaprezentowany podczas uroczystości celebrujących stulecie Le Mans, w przeddzień rozpoczęcia wyścigu. Wyścigowy Mustang może pochwalić się śmiałym, kolorowym malowaniem, zaprojektowanym przez Troya Lee, który jest uznawany za jednego z najlepszych projektantów w świecie sportów motorowych. Legendarny Mustang GT3 jest pierwszym samochodem wyścigowym marki Ford stworzonym przez Lee.

Wraz z premierą modelu, Ford oficjalnie zgłosił wprowadzenie Mustanga do kategorii GT3 w światowych zawodach federacji FIA. Ostatni triumf Forda w 24-godzinnym wyścigu Le Mans święcił w 2016 roku model Ford GT.

„Forda i Le Mans połączyła historia. Wracamy obecnie do najbardziej dramatycznego, najbardziej satysfakcjonującego i najważniejszego wyścigu na świecie” - powiedział Jim Farley, dyrektor generalny Ford Motor Company. „To już nie jest rywalizacja Forda z Ferrari. To rywalizacja Forda ze wszystkimi. Powrót do Le Mans to początek budowania globalnej działalności w sportach motorowych z udziałem Mustanga, podobnie jak ma to miejsce w przypadku Bronco i Raptora w zawodach terenowych”.

Odświeżona marka, nowe logo

Równocześnie z premierą samochodu wyścigowego, Ford prezentuje nowy, globalny branding Ford Performance – czystszy, uproszczony wygląd, który będzie teraz pojawiał się na wszystkich pojazdach wyścigowych.

Pełna ekspresji i atrakcyjna nowa identyfikacja wizualna pomoże pozycjonować Ford Performance jako wyróżniającą się markę lifestylową o sportowym nastawieniu. Nowy znak Ford Performance łatwiej umieścić w różnych obszarach i kontekstach, w tym na grafikach samochodów, towarach/odzieży, elementach ekspozycyjnych, częściach/akcesoriach i w reklamie.

Utrzymanie relacji z dwoma wieloletnimi partnerami

Ford Performance rozszerzył na potrzeby tego projektu współpracę z dwoma wieloletnimi partnerami – Multimatic i M-Sport. Firma Multimatic, która stworzyła kultowego Forda GT, była również zaangażowana w program wyścigowy Forda GT i będzie pomagać w stworzeniu i obsłudze Mustangów GT3, natomiast wieloletni partner Rajdowych Mistrzostw Świata i dwukrotny zwycięzca mistrzostw, zespół M-Sport, będzie montować opracowane przez Ford Performance 5,4-litrowe silniki V8 Coyote, które napędzają potężnego nowego Mustanga.

„W przypadku projektu Mustanga GT3 zwróciliśmy się do dwóch naszych najbardziej zaufanych partnerów w świecie sportów motorowych, aby pomogli nam powiązać ten pojazd i program sportowy” – powiedział Mark Rushbrook, dyrektor globalny Ford Performance Motorsports. „Jestem pewien, że będziemy zachwyceni, jak wszyscy fani Forda, gdy Mustang zacznie starty w wyścigach GT na najbardziej prestiżowych zawodach 2024 roku”.

Wyścigowy Mustang GT3 został wyposażony w wykonane na zamówienie zawieszenie z krótkimi wahaczami, umieszczoną z tyłu skrzynię biegów, poszycie nadwozia z włókna węglowego, a także specjalny pakiet aerodynamiczny opracowany z myślą o wyścigach kategorii GT3.

Proton Competition pierwszym zespołem klienckim WEC, startującym Mustangiem GT3

Zanim Ford powróci do Le Mans w 2024 roku, Mustang GT3 będzie rywalizował w światowych zawodach serii GT3 w barwach zespołów klientów.

Pierwszym z zespołów klienckich, który został dziś również przedstawiony, jest Proton Competition. Proton, który ma siedzibę w Ehingen w Niemczech, zadeklarował starty dwóch Mustangów GT3 w rywalizacji Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA, począwszy od 2024 roku (zależnie od decyzji komisji selekcyjnej WEC).

„To bardzo ważny program i emocjonująca chwila dla naszej firmy” – powiedział dyrektor zespołu Proton Competition, Christian Ried. „Mustang jest wspaniałą marką i jest to ważny krok dla naszego zespołu. Z niecierpliwością czekamy na dołączenie do Forda od 2024 roku”.

Ford Performance będzie również wystawiał dwa fabryczne Mustangi GT3 w klasie GTD Pro IMSA. Programem, który rozpocznie się w 2024 roku podczas Rolex 24 na torze Daytona, zarządzać będzie Multimatic Motorsports.

Zawodnicy i zespoły zainteresowane zakupem Mustanga GT3 na potrzeby rywalizacji w zawodach znajdą wszelkie przydatne informacje na stronie https://www.ford.com/performance/mustang-gt3.

Galeria:

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze