Dylan Pereira wygrywa deszczowe otwarcie sezonu Porsche Supercup

Dylan Pereira wygrał inauguracyjną rundę nowego sezonu Porsche Mobil 1 Supercup na torze Formuły 1 w Imoli na północy Włoch. Mimo ulewnych opadów Luksemburczyk z zespołu BWT Lechner Racing odniósł przekonujące zwycięstwo, utrzymując się na czele od startu aż do mety. Drugi był Larry ten Voorde (GP Elite) z Holandii przed brytyjskim kierowcą BWT Lechner Harrym Kingiem. Laurin Heinrich (Niemcy/SSR Huber Racing) swój pierwszy wyścig Supercup jako Junior Porsche zakończył na czwartej pozycji. Dobry występ zaliczył też duński debiutant Bastian Buus – w kolejnym Porsche 911 GT3 Cup w barwach BWT Lechner Racing finiszował na piątym miejscu.

Po 2 latach ograniczeń związanych z pandemią trybuny Autodromo Enzo e Dino Ferrari były wypełnione po brzegi. Niestety, na 5 minut przed planowanym rozpoczęciem wyścigu nad tor nadciągnęła gwałtowna ulewa. Wszyscy kierowcy zamontowali w swoich około 515-konnych 911 Cup bieżnikowane opony deszczowe i ruszyli za samochodem bezpieczeństwa. Pereira w pełni wykorzystał przewagę, jaką zapewniło mu zdobycie pole position, i szybko oddalił się od reszty stawki. „Moja konfiguracja dobrze sprawdziła się na mokrym torze. Na zakrętach wóz był bardzo stabilny” – zdradził Luksemburczyk, który w porównaniu z drugim zawodnikiem, Larrym ten Voordem, zdecydował się na nieco bardziej strome ustawienie tylnego skrzydła, a tym samym na większą siłę docisku tylnej osi. „Mogłem skoncentrować się na tym, aby nie popełniać błędów i wybrać linię o najlepszej przyczepności”.

Larry ten Voorde stanął przed trudniejszym zadaniem. Zeszłoroczny mistrz Supercup przez cały wyścig musiał odpierać ataki rywali, a w międzyczasie rywalizację przerwał jeszcze jeden wyjazd samochodu bezpieczeństwa. Najpierw do jego zderzaka „przykleił się” Bastian Buus, ale z powodu błędu wkrótce spadł na piąte miejsce. Potem 911 Cup holenderskiego zawodnika próbował ze wszystkich sił wyprzedzić Harry King. „Nie byłem w stanie osiągnąć tempa, na jakie liczyłem” – przyznał ten Voorde. „Ale to sprawiło, że mój wyścig nie był nudny. Ktoś nawet dwukrotnie mnie dotknął, ale za każdym razem obserwowałem sytuację w lusterku wstecznym i udało mi się na nią przygotować. Ostatecznie z tego drugiego miejsca jestem więc bardzo zadowolony”.

Harry’emu Kingowi doskwierał lekko skrócony czas trwania wyścigu. „Startowałem z siódmego pola i udało mi się szybko awansować na trzecie miejsce. Gdybym miał kilka okrążeń więcej, mógłbym wyprzedzić Larry'ego” – podsumował brytyjski kierowca. Z drugiej strony King już na drugim okrążeniu zdołał wyprzedzić Juniora Porsche Laurina Heinricha. „Nie rozgrzałem przednich opon. To sprawiło, że mój wyścig był naprawdę trudny. Ale dzięki czwartemu miejscu i tak zdobyłem kluczowe punkty” – analizował Heinrich.

Bastian Buus przez długi czas utrzymywał się na trzecim miejscu – a był to jego pierwszy wyścig Supercup. Ostatecznie piąta lokata zapewniła mu trofeum dla najwyżej sklasyfikowanego debiutanta. Najszybszym kierowcą w kategorii ProAm okazał się Norweg Roar Lindland z Martinet by Alméras.

„To było bardzo emocjonujące doświadczenie – obserwować start 30. sezonu Porsche Supercup na tym samym torze wyścigowym, na którym wszystko zaczęło się w 1993 roku. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak profesjonalnie kierowcy i zespoły zareagowały na niespodziewaną ulewę tuż przed startem. Pomimo trudnych warunków wyścig był pokazem sportu motorowego w najlepszym wydaniu” – skomentował Michael Dreiser, dyrektor Porsche Motorsport ds. sprzedaży.

W kolejnym wyścigu Porsche Mobil 1 Supercup udaje się na kolejny tor Formuły 1 o bogatej tradycji: w dniach 26-29 maja 2022 roku międzynarodowy puchar markowy z udziałem Porsche 911 GT3 Cup będzie gościć w Monako.

Pierwsza runda Porsche Mobil 1 Supercup na torze Imola (Włochy) – wyniki
1. Dylan Pereira (Luksemburg/BWT Lechner Racing), 30:09,383 min
2. Larry ten Voorde (Holandia/ GP Elite), +2,014 s
3. Harry King (Wielka Brytania/BWT Lechner Racing), +2,995 s
4. Laurin Heinrich (Niemcy/SSR Huber Racing), +4,371 s
5. Bastian Buus (Dania/BWT Lechner Racing), +4,659 s
6. Dorian Boccolacci (Francja/Martinet by Alméras), + 7,615 s

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1