Porsche poszerza swój program rozwoju młodzieży

Porsche rozbudowuje swój obfitujący w sukcesy program zrównoważonego rozwoju młodzieży w międzynarodowym motorsporcie. W 2018 r. wsparcie sponsorskie na międzynarodowej arenie wyścigów GT zyska czterech Młodych Profesjonalistów, a dwóch Juniorów Porsche trafi na szkolenie dla profesjonalnych kierowców wyścigowych w ramach pucharu Porsche Mobil 1 Supercup, którego poszczególne rundy odbywają się przy okazji Grand Prix Formuły 1.

Norweg Dennis Olsen i Australijczyk Matt Campbell otrzymają w przyszłości wsparcie jako Młodzi Profesjonaliści Porsche, rywalizując w międzynarodowych wyścigach GT. Do ekipy Młodych Profesjonalistów Porsche należą też Włoch Matteo Cairoli oraz Francuz Mathieu Jaminet.

Wsparcie oddziału Porsche Motorsport jako Juniorzy Porsche zyskają Thomas Preining z Austrii oraz Francuz Julien Andlauer. W 2018 r. obaj przystąpią do rywalizacji w pucharze Porsche Mobil 1 Supercup – pierwszy z nich przechodzi z Porsche Carrera Cup Deutschland, a drugi pomyślnie przeszedł międzynarodowy proces selekcji. „W 2017 r. wszyscy nasi młodzi kierowcy wyścigowi robili znakomite postępy. Zwłaszcza markowe puchary dowiodły, że stanowią wyśmienitą trampolinę do dalszej kariery dla Juniorów Porsche” – powiedział dr Frank-Steffen Walliser, wiceprezes Porsche Motorsport i sekcji samochodów GT.

Dennis Olsen
Olsen wywalczył w tym sezonie mistrzostwo Porsche Carrera Cup Deutschland. 21 latek z zespołu Konrad Motorsport popisał się imponującą konsekwencją. Poza sześcioma wygranymi wyścigami młodzieniec z Våler w Norwegii ma na koncie miejsca na podium w 12 z 14 tegorocznych rund. Swój talent zademonstrował również w międzynarodowym pucharze Porsche Mobil 1 Supercup, w którym reprezentował barwy Walter Lechner Racing Team – zwyciężył na słynnym brytyjskim torze Silverstone oraz w obu rundach na Spa-Francorchamps (Belgia). Tegoroczny sezon zakończył na drugim miejscu, jako najlepszy z grona debiutantów. Po dwóch latach korzystania z juniorskiego wsparcia Porsche zawodnik z niecierpliwością czeka teraz na przyszłoroczne występy na międzynarodowej arenie wyścigów GT jako Młody Profesjonalista Porsche.

Matt Campbell
22-letni Campbell ma za sobą swój debiutancki sezon w pucharze Porsche Mobil 1 Supercup – a zarazem pierwszy rok występów na międzynarodowej scenie motorsportu. Wcześniej urodzony w Warwick (Queensland) młodzieniec jeździł za kierownicą jednoosobowych samochodów w różnych formułach wyścigowych, a także w markowym pucharze Porsche w Australii. W Porsche Mobil 1 Supercup reprezentował barwy Fach Auto Tech, a sezon zakończył jako wicemistrz debiutantów. W ogólnej klasyfikacji po 11 wyścigach zajął trzecie miejsce. Jako Junior Porsche wygrał cztery rundy: w Spielberg (Austria), na Monzy (Włochy) oraz podwójną rundę w Meksyku. Awans do rangi Młodego Profesjonalisty Porsche pozwala Campbellowi zrobić kolejny krok w swojej sportowej karierze.

Matteo Cairoli
Także pochodzący z Como we Włoszech Matteo Cairoli w 2018 r. otrzyma wsparcie oddziału Porsche Motorsport jako Młody Profesjonalista Porsche. Ubiegły sezon zawodnik spędził za kierownicą Porsche 911 RSR w specyfikacji 2015, reprezentując barwy prywatnego zespołu Porsche Dempsey Proton Racing w pucharze wyścigów długodystansowych FIA, w którym zajął drugie miejsce. 21-latek wygrał w kategorii GTE Am w wyścigach na Nürburgringu oraz w Meksyku, a 24-godzinny maraton Le Mans zakończył na szóstej pozycji w klasie. Swoimi osiągami zaimponował także w 24-godzinnym wyścigu w Dubaju: w tym najbardziej prestiżowym starciu samochodów sportowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, wspólnie z Manthey Racing, zajął drugie miejsce.

Mathieu Jaminet
Do drużyny Młodych Profesjonalistów Porsche dołącza Mathieu Jaminet. Ten 23-latek startował w mistrzostwach ADAC GT Masters w barwach KÜS Team75 Bernhard. Za kierownicą Porsche 911 GT3 R zwyciężył w rundzie w Oschersleben i zajął drugie miejsce na Nürburgringu. Pochodzący z Woippy we Francji kierowca brał też udział w wybranych wyścigach Pirelli World Challenge, reprezentując ekipę GMG Racing. W Porsche 911 GT3 R triumfował również w klasie GT-X Pro-Am w wyścigach w Utah Motorsports Campus w stanie Utah oraz na torze Circuit of The Americas w Teksasie. Ponadto ma za sobą pierwsze doświadczenia w mistrzostwach IMSA SportsCar Championship, zdobyte wraz z zespołem Alegra Motorsports.

Thomas Preining
Kolejnym zawodnikiem wkraczającym w świat motorsportu jest Thomas Preining. I on w 2018 r. wystartuje w pucharze Porsche Mobil 1 Supercup. W nagrodę za awans oddział Porsche Motorsport zapewni mu dofinansowanie w wysokości 225 000 euro. Preining zaliczył w tym roku swój pierwszy sezon w samochodzie wyścigowym GT, startując w Porsche Carrera Cup Deutschland. Jako Junior Porsche zwyciężył w finałowym wyścigu na torze Hockenheimring w Badenii-Wirtembergii, a wcześniej zajął trzecie miejsce w rundzie na torze Norisring. To wystarczyło, by 19-latek z zespołu Konrad Motorsport zdobył drugie miejsce w stawce debiutantów. Poza tym Preining wygrał wyścig Porsche Carrera Cup Deutschland towarzyszący rundzie Długodystansowych Mistrzostw Świata (WEC) na Nürburgringu. W 2017 r. młody kierowca zdobył swoje pierwsze doświadczenia w pucharze Porsche Mobil 1 Supercup, biorąc udział w wyścigach w Budapeszcie, na Monzy oraz w Meksyku. Najlepszy rezultat osiągnął na meksykańskim torze Autódromo Hermanos Rodríguez – do mety dojechał na piątym miejscu.

Julien Andlauer
Także Julien Andlauer w 2018 r. zyska wszechstronne wsparcie Porsche Motorsport. Jako nowy Junior Porsche, Francuz z Sainte-Foy-lès-Lyon otrzyma finansowanie na poczet startów w pucharze Porsche Mobil 1 Supercup w wysokości 225 000 euro. W tegorocznym sezonie francuskiej edycji Porsche Carrera Cup 18-letni Andlauer wygrał siedem wyścigów. Na fali tego sukcesu został nominowany przez markowy, krajowy puchar do udziału w dwudniowej próbie na torze Lausitzring, gdzie stanął w szranki z ośmioma kandydatami z różnych krajów, walczącymi o zakwalifikowanie się do Porsche Mobil 1 Supercup. Swój debiut w międzynarodowym pucharze Porsche zaliczył w finale tego sezonu w Meksyku, gdzie wywalczył szóste miejsce w kwalifikacjach, a w samym wyścigu był piąty.