Whiting: Spadek formy Ferrari niezwiązany z dodatkowym czujnikiem

Whiting: Spadek formy Ferrari niezwiązany z dodatkowym czujnikiem Ferrari

Dyrektor wyścigowy FIA Charlie Whiting odrzucił sugestie mówiące o tym, że ostatni spadek formy Ferrari wobec Mercedesa nie jest w żaden sposób związany z dodatkowym czujnikiem monitorującym pracę jednostki napędowej.

Na początku tegorocznego sezonu dosyć dużo mówiło się na temat nowatorskiego układu baterii w samochodach Ferrari – wówczas Mercedes zwrócił się z zapytaniem do FIA, czy takie rozwiązanie jest całkowicie legalne. W związku z tym w silnikach włoskiej stajni umieszczono dwa czujniki, których zadaniem było dokładne zbadanie poziomu zużycia energii, jednak ostatecznie stwierdzono, że ekipa z Maranello nie złamała tutaj żadnych przepisów.

W drugiej połowie sezonu forma Ferrari na tle Mercedesa uległa wyraźnemu pogorszeniu, między innymi w początkowej fazie przyspieszenia na wyjściu z zakrętów. Podejrzewano, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest właśnie obecność czujników, jednak Whiting wyjaśnił, że sposób monitorowania pracy jednostki napędowej nie ma jakiegokolwiek wpływu na jej pracę.

„Nie jestem do końca pewien, dlaczego nastąpił spadek formy. Pojawiły się spekulacje mówiące, że powodem tego był ten magiczny czujnik, który nakazaliśmy umieścić. Nie zamierzam tłumaczyć tego bardziej szczegółowo, ale mogę stwierdzić, że z punktu widzenia wydajności silnika nie zgadzamy się z tym, co zasugerowano. Nie ma w tym żadnego związku” – powiedział Whiting w rozmowie z Motorsport.com.

Wcześniej szef stajni z Maranello Maurizio Arrivabene wyraził spore obawy wobec tego, że działania FIA mogą sprawić ujawnienie wrażliwych informacji na temat pracy samochodu. Dyrektor wyścigowy FIA z tego względu stwierdził, że nie zamierza wyjawiać innych szczegółów w tej sprawie.

„Rozmawialiśmy [w sobotni] poranek i teraz jest wszystko jasne. Nie mogę powiedzieć o temacie rozmów, ale po obu stronach sytuacja jest jasna. Gdybym powiedział [o dodatkowym czujniku], niestety wyjawiłbym informacje na temat samochodu Ferrari, między innymi dla innych zespołów, a tego nie mogę zrobić”.

Źródło: motorsport.com

Daniel Wawiórka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka