Marchionne: Jeśli tak ma wyglądać przyszłość Formuły 1, to Ferrari zniknie

Marchionne: Jeśli tak ma wyglądać przyszłość Formuły 1, to Ferrari zniknie Scuderia Ferrari

Dyrektor generalny Fiat Chrysler oraz Ferrari, Sergio Marchionne, skrytykował obecny regulamin Formuły 1 i zapowiedział, że jeśli się on nie zmieni, to Ferrari może odejść wraz z końcem sezonu 2020.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że gdy osiągi Ferrari nie są dla stajni odpowiednio zadawalające, to pojawiają się pogłoski o odejściu tego legendarnego teamu z Formuły 1. Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia Sergio Marchionne żalił się na słabe wyniki Scuderii i powiedział, że interesuje go tylko pierwsze miejsce w stawce.

„W idealnym świecie wyobrażałbym sobie Formułę 1 tak: mamy takie samo ogumienie i wytyczne co do silników, całej reszcie dałbym wolną rękę. Teraz jeśli przekroczy się jakieś zasady nawet o milimetr, to wpada się po uszy. To niemożliwe, aby stworzyć samochód idealny! Według mnie najlepiej byłoby wyrzucić wszystkie te regulaminy za okno. Dałbym wolną rękę i wtedy zobaczylibyśmy zdolności inżynierów. To byłoby wyzwanie. Ale nie, zamiast tego mamy propozycje, które prowadzą do tego, że prędzej czy później wszystkie samochody są takie same. Odróżnia je tylko kolor. Jeśli tak ma wyglądać przyszłość Formuły 1, to Ferrari zniknie w trzy sekundy” – skrytykował obecny regulamin F1 Marchionne i potwierdził obawy o możliwości odejścia legendarnego teamu Ferrari.

„Ważne, żeby inżynierowie mogli pracować bez kajdanek. W przeciągu ostatnich lat bardzo ich ograniczaliśmy, szczególnie jeśli chodzi o aerodynamikę” – przyznał Marchionne. Czy można zatem przypuszczać, że jeśli F1 nie dostosuje się do Ferrari, to Scuderia pożegna się z Królową Motosportu? „Jeżeli sport będzie rozwijał się we właściwym kierunku, to jesteśmy otwarci na rozmowy. Ale jeśli ze sportu zrobi się supermarket, to mnie nie będzie to interesowało” – zadeklarował dyrektor generalny marki.

„Formuła 1 nierozerwalnie należy do historii Ferrari. Zrobię wszystko, aby chronić pozycję Ferrari w sporcie. Ale nie zostaniemy tutaj za wszelką cenę. Formuła 1 ma w sobie coś szlachetnego, to nie jest taki sam sport jak inne. Nigdy nie przypuszczałem, że zespół Ferrari może opuścić Formułę 1 po roku 2020. Jesteśmy tutaj dłużej niż wszystkie inne ekipy. Rozumiemy ten sport. Ciężko jest wyobrazić sobie Formułę 1 bez Ferrari. Pozostajemy w dialogu z Liberty Media i jestem pełen nadziei, że wykonamy krok do przodu” – zakończył Marchionne.

Źródło: speedweek.com

Maja Kozłowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka