Cowell: Przyszłoroczny silnik Mercedesa będzie niemal całkiem nowy

Cowell: Przyszłoroczny silnik Mercedesa będzie niemal całkiem nowy Daimler

Szef programu silników Formuły 1 Mercedesa Andy Cowell stwierdził, że niemiecki producent niemal w całości przeprojektuje swoją jednostkę przed sezonem 2018.

Samochody napędzane silnikami Mercedesa wygrały 63 z 79 wyścigów od czasu wprowadzenia jednostek hybrydowych 1.6 turbo, a także wywalczyły wszystkie mistrzostwa w ostatnich czterech latach. W sezonie 2017 zespoły Ferrari i Red Bull zbliżyły się jednak do Mercedesa, w związku z czym przygotowany został plan kompleksowych usprawnień silnika.

„Będzie w zasadzie całkiem nowy” – powiedział Cowell o przyszłorocznej jednostce. „Poprawialiśmy projekt kilka razy w trakcie sezonu i wpadliśmy na pomysły co do zwiększenia mocy, zmniejszenia tarcia we wszystkich elementach, czy zmniejszenia strat układu elektrycznego”.

„Z każdym wprowadzonym na tor silnikiem czy jego generacją można nauczyć się czegoś nowego. To frustrujące, kiedy nie można tych doświadczeń wdrożyć od razu w życie, dlatego zapisujemy wszystkie obserwacje, by skorzystać z nich w momencie tworzenia nowego konceptu”.

„Niektóre obserwacje dotyczą poważnych kwestii, jak procesu spalania, redukcji tarcia, czy nowych materiałów pozwalających na zwiększenie niezawodności. W obecnej formule wciąż tkwi spory potencjał poprzez mnóstwo małych ulepszeń”.

„Czasem pojawiają się też niespodzianki, kiedy pracując nad zyskami w jednym obszarze nagle okaże się że te powstają w zupełnie innym. Robiliśmy wiele tego typu eksperymentów, dlatego tak ważne jest dobre centrum badań i rozwoju. Trzeba też wiedzieć, czego się szuka i umieć to wyłapać spośród standardowych odchyleń pomiaru”.

Źródło: motorsport.com

Tomasz Kubiak

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka