Kaltenborn: Formuła 1 jest zbyt techniczna

Kaltenborn: Formuła 1 jest zbyt techniczna Sauber F1 Team

Według szefowej ekipy Saubera, Monishy Kaltenborn, Formuła 1 w ostatnich latach stała się zbyt techniczna i trudna do zrozumienia. 

Formuła 1 nie przestaje przesuwać granic możliwości technologicznych, wprowadzając co rusz w życie nowe, innowacyjne rozwiązania. W ostatnich latach były to hybrydowe silniki V6, które zastąpiły klasyczne V8. 

„W pewnych kwestiach jesteśmy aż zbyt zaawansowani technologicznie, ponieważ nawet ludzie ze sportu nie do końca wszystko rozumieją” - argumentowała Kaltenborn. „Czy naprawdę tego potrzebujemy? Nie. To nie jest świat technologii. Perfekcja technologiczna jest częścią Formuły 1, ale musi ona iść w parze z pozostałymi czynnikami”.

W ostatniej globalnej ankiecie zorganizowanej przez Motorsport Network fani określili się jasno, że Formuła 1 faktycznie powinna wyznaczać tempo jeśli chodzi o technologię w branży motoryzacyjnej. W porównaniu do poprzedniej edycji ankiety z roku 2015, aż 19,1% więcej osób podkreśliło istotność aspektu jakim jest technologia. Na pytanie co jest główną siłą potrzebną do utrzymania prestiżu Formuły 1, aż 80% ankietowanych odpowiedziało, że jest to właśnie opracowywanie nowych technologii. 

Monisha Kantenborn zwróciła z kolei uwagę na kwestię otwartej inspekcji samochodów - proceder, który od wielu lat praktykowany jest chociażby w amerykańskiej serii NASCAR. Podczas weekendu wyścigowego u sąsiadów po drugiej stronie Atlantyku do samochodów podczas inspekcji dostęp mają nie tylko sędziowie, ale i wszyscy rywale i fani. Co więcej, po zakończeniu wyścigu wybrane pojazdy zabierane są do centrum badań i rozwoju NASCAR, gdzie prowadzone są dodatkowe testy, dostępne dla fanów za pomocą streamingu online. Obecny dyrektor zarządzający Formuły 1, Ross Brawn, przyznał, że taki system może być atrakcyjny również dla królowej sportów motorowych. Według byłego dyrektora technicznego Benettona, Ferrari, Mercedesa i Brawn GP, usunięcie aspektu sekretu przyniosłoby Formule 1 korzyść. Podobny pogląd na tą kwestię ma także Kaltenborn.

„Taka otwartość jest dobra, ponieważ dajesz wgląd do sportu, tworzy to kolejny kanał łączności z ludźmi” - opisywała sytuację Monisha. „Obecnie mają oni jedynie możliwość oglądania sportu w telewizji albo zza ogrodzenia. Powinniśmy to zmienić. Jest wiele przykładów sportów, które dzięki otwarciu się na fanów osiągnęły sukcesy. Musimy się otworzyć chociaż trochę”.

Źródło: autosport.com

Wojtek Paprota

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka