Kierowcy F1 niezadowoleni z nowego formatu kwalifikacji

Kierowcy Formuły 1 wezwali FIA, by nie zmieniano obecnego formatu kwalifikacji w obawie, że proponowane zmiany będą zbyt skomplikowane dla fanów.

Dyrektor wyścigowy z ramienia FIA, Charlie Whiting w środę spotkał się z 13 kierowcami w padoku toru w Barcelonie, by omówić najnowsze zmiany w systemie kwalifikacji. Kierowca Force India, Sergio Pérez dał do zrozumienia, że ta mała rewolucja nie spodobała się zawodnikom.

„Podzieliliśmy się naszymi opiniami z Charliem. Nie jesteśmy zadowoleni ze zmian, które chcą wdrożyć. Zobaczmy, czy coś z tym zrobią. Dla fanów ten system będzie bardzo trudny do zrozumienia. Nawet dla nas jest to skomplikowane, więc z perspektywy kibica będzie to wyglądało jeszcze gorzej. Uważamy, że kwalifikacje w obecnej formie są naprawdę dobre. Nie widzę powodu, by to zmieniać” – powiedział Sergio Pérez w rozmowie ze Sky Sports News.

Według ostatnich propozycji, nowy system ma obowiązywać podczas pierwszych dwóch części kwalifikacji. Ma on polegać na tym, że kolejny najwolniejszy kierowca ma być eliminowany z dalszej walki po upływie 90 sekund. Przepisy mówią, że 15 zawodników przejdzie do Q2, zaś czołowa ósemka – do Q3.

Jednak ostatni segment zostanie rozegrany w taki sam sposób, jak to było dotychczas. Zmianę do nowego formatu wprowadzono z uwagi na fakt, że eliminacje w Q3 pod koniec sesji przyniosą zbyt małą ilość akcji na torze, gdyż liczba zawodników będzie stale się zmniejszać.

Oprócz Péreza, w spotkaniu z Whitingiem udział wzięli zespołowy kolega Meksykanina z Force India Nico Hülkenberg, duet Ferrari: Sebastian Vettel i Kimi Räikkönen, Nico Rosberg z Mercedesa, kierowcy Haas F1: Esteban Gutiérrez i Romain Grosjean, zawodnicy Renault: Kevin Magnussen i Jolyon Palmer, reprezentanci Toro Rossi: Max Verstappen i Carlos Sainz Jr, Felipe Massa z Williamsa oraz Jenson Button z McLarena.

Pérez wykazał wdzięczność Whitingowi na zorganizowanie tego typu spotkania.

„Charlie dobrze zrobił, że zaangażował nas w dyskusje na temat zmian. Z pewnością chciał usłyszeć nasze zdanie na ten temat, więc to było dobre posunięcie” – dodał.

Kevin Magnussen podzielił opinię Péreza na temat chęci usłyszenia opinii od kierowców F1, mówiąc: „To pozytywne i liczę na to, że takich akcji będzie w przyszłości więcej”.

Kierowca Renault potwierdził, że nowe kwalifikacje były tylko jednym z tematów podczas dzisiejszego spotkania. Duński zawodnik powiedział, że Whiting chciał poznać opinię zawodników również o innych rzeczach. 23-latek stwierdził, że wkraczanie w nowy sezon nie wiedząc, jak ostatecznie będą wyglądały kwalifikacje, nie jest idealną sytuacją.

„Byłoby lepiej wiedzieć, można by było łatwiej się przygotować. Zobaczymy, co się stanie. Wyraziliśmy swoją opinię, jednak decyzja nie zależy od nas”.

Ostateczna decyzja dotycząca wprowadzenia nowego formatu kwalifikacji zostanie podjęta w piątek podczas spotkania Światowej Rady Sportów Motorowych w Genewie.

Źródło: autosport.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league