Jenson Button stwierdził, że zwiększenie znaczenia przyczepności mechanicznej musi stać się głównym tematem zmian w przepisach technicznych w Formule 1 na sezon 2017.

Planom, które mają sprawić, że samochody F1 staną się szybsze na okrążeniu o pięć sekund i będą miały bardziej agresywny wygląd dzięki większym oponom i szerszym skrzydłom, towarzyszą obawy, że nie doprowadzą one do uatrakcyjnienia wyścigów. Button jest przekonany, że można temu zapobiec dzięki zwiększeniu przyczepności mechanicznej.

„Jedną z głównych rzeczy jest to, że kierowcy muszą cieszyć się z jazdy samochodem. Kiedy więc będą wysiadać z pojazdów z uśmiechem na twarzy lub będą niezwykle zmęczeni, myślę, że fani to pokochają. Teraz jest więcej wyprzedzania niż 10 lat temu, a wszyscy mówią, że wtedy były najlepsze lata Formuły 1. Dlatego przyczepność mechaniczna jest sposobem na znalezienie kolejnych części sekundy na okrążeniu, ponieważ nie wpływa to na inne pojazdy jadące obok. Pod względem aerodynamicznym myślę, że większość tej przyczepności pochodzić będzie z dyfuzora, a jest to obszar, który ma najmniejszy wpływ na pojazd znajdujący się z tyłu” – powiedział Jenson Button.

Formuła 1 w ostatnim czasie stanęła w obliczu krytyki za to, że nie zrobiono wystarczająco dużo, by poprawić widowisko. Ostatnie dwa sezony to dominacja Mercedesa, jednak Button popiera działania podjęte przez organizatorów.

„Myślę, że robią wszystko w prawidłowy sposób. Ten rok Formuła 1 rozpoczyna od krytyki, jednak myślę, że jest ona brana pod uwagę. Zespoły oraz FIA rozumieją, w jakim kierunku musi podążać sport, ponieważ nie znajduje się teraz w odpowiednim miejscu i zawsze znajdzie się obszar, w którym można się poprawić”.

„Samochody mające być o sześć sekund szybsze przypominają czasy z sezonu 2005. W 2016 roku dźwięk ma zostać poprawiony, co jest dobre, ponieważ to ogromna część tego sportu. To smutne, że ich dźwięk jest jaki jest, nie ma porównania z czasami, gdy dorastałem lub gdy trafiłem do F1. Mam nadzieję, że brzmienie zostanie poprawione i myślę, że to pomoże sportowi” – mówił kierowca McLarena.

Button liczy, że zmiany w przepisach pozwolą zespołowi na zmniejszenie straty do rywali po trudnym sezonie 2015.

„Można zyskać, ponieważ nowości dotyczą wszystkich. Każdy będzie miał czyste konto i miejmy nadzieję, że to pomoże zespołom, które nie znajdowały się na czele, na nadrobienie zaległości. Teraz trudno jest znaleźć dzięki przepisom sposób na zmniejszenie straty do innych” – zakończył Brytyjczyk.

Źródło: autosport.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race