Jean Alesi uważa, że powracająca do Formuły 1 fabryczna ekipa Renault „nie ma szans” na ukończenie wyścigów w pierwszej trójce w nadchodzącym sezonie.

2011 był ostatnim rokiem, gdy nazwa Renault była używana jako konstruktor, po czym nazewnictwo ekipy z Enstone zostało zmienione na Lotus. Francuski producent zdecydował się jednak na powrót jako zespół fabryczny dzięki przejęciu swojej dawnej fabryki. Minione dwa sezony to dla Renault głównie niepowodzenia w dostarczeniu konkurencyjnej jednostki napędowej swoim zespołom klienckim.

Alesi, który ścigał się dla zespołu znanego wówczas jako Benetton w latach 1996 i 1997, cieszy się z powrotu Renault, jednak ostrzegł, że odtworzenie wcześniejszych sukcesów może zająć sporo czasu.

„To bardzo ważne [dla Francji], ponieważ w przeszłości byliśmy organizatorami wyścigu Grand Prix. Teraz powrót Renault nie tylko z perspektywy nadchodzącego sezonu, lecz patrząc długoterminowo będzie bardzo pomocne dla naszego kraju” – powiedział Alesi.

Zapytany, czy uważa, że Renault może stanąć na podium w sezonie 2016, Alesi odpowiedział: „Nie ma na to szans w 2016 roku – muszą na nowo utworzyć zespół i będzie to okres przejściowy”.

Były kierowca Ferrari dodał również, że dla fanów byłoby idealne, gdyby kwestia mistrzowskiego tytułu w minionym roku rozegrała się w Abu Zabi, jednak jego zdaniem sezon 2015 nadal był dobry. Stwierdził, że obaj kierowcy Mercedesa znajdują się mniej więcej na tym samym poziomie i ostatecznie to ewentualne problemy z niezawodnością miały duży wpływ na finalny wynik.

„Myślę, że forma Hamiltona i Rosberga nie różni się od siebie. Nawet jeśli Hamilton zdobył mistrzostwo, Rosberg zawsze był w pobliżu. Problemy z niezawodnością stworzyły dużą różnicę [dla Rosberga]. Obaj byli bardzo konkurencyjni”.

Jednocześnie chwaląc bardzo dobry występ Force India, Alesi powiedział, że niespodzianką roku było pojawienie się w Formule 1 Maxa Verstappena.

„Dla mnie Verstappen był zaskoczeniem. Ze strony mediów napływało na niego duże ciśnienie, a mając dodatkowo na uwadze jego młody wiek, spisywał się bardzo dobrze. Bardzo fajnie jest widzieć, gdy młody kierowca wykonuje fantastyczną robotę” – dodał.

Źródło: motorsport.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race