Fernando Alonso opowiedział się za tym, by wprowadzono przepis, w ramach którego zespoły otrzymałyby całkowitą dowolność w wyborze opon. Hiszpan uważa, że wprowadzi to dodatkowy element rywalizacji.

Kilka tygodni temu na spotkaniu Grupy Strategicznej powrócił pomysł dotyczący samodzielnego wybierania opon przez zespoły na każdą Grand Prix. W związku z tym teamy mogłyby na każdy weekend wybierać ogumienie z czterech dostępnych mieszanek, bez ingerencji firmy Pirelli. Pomimo wszystko dostawca opon chciałby czuwać nad wyborami, by nie doszło do żadnych katastrofalnych decyzji.

Tym razem na ten temat wypowiedział się Fernando Alonso, który uważa, że ta zmiana może przynieść wiele korzyści:

„Myślę, że gdybyśmy mieli konkretną liczbę opon na cały sezon, na przykład po dwadzieścia z każdej mieszanki, wtedy moglibyśmy sami wybierać, które z nich chcemy przywieźć na daną Grand Prix” - rozpoczął dwukrotny mistrz świata.

„Na niektórych torach mogłyby występować spore różnice – niektórzy zyskiwaliby, a inni tracili. Myślę, że to rozwiązanie mogłoby działać” – dodał Hiszpan.

Alonso wskazał na poprzednią epokę „wojny dostawców ogumienia”, mówiąc, że producenci mogli dostarczać opony dostosowane do podwozia konkretnych samochodów.

„To nic nowego. Jeżdżąc na oponach Michelin każdy miał opony dostosowane pod siebie. Przykładowo Renault używało bardziej miękkich z przodu, a twardszych z tyłu, w porównaniu do McLarena. Obecnie wszyscy mamy takie same ograniczenia dotyczące kąta pochylenia kół, rozkładu masy czy opon”.

Alonso nie był odosobniony w swoich opiniach. Dołączył do niego szef jego byłego zespołu – Maurizio Arrivabene. Włoch uważa, że różnorodność w doborze opon sprawi, że zespoły decydować się będą na rozmaite strategie, a sama królowa motorsportu stanie się dużo bardziej atrakcyjna dla kibiców:

„Marzę o dniu, kiedy zespoły będą mogły samodzielnie wybierać opony. Wtedy Formuła 1 stanie się dużo ciekawsza” - orzekł szef Ferrari.

 

Źródło: motorsport.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Agata Kurek
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?

Partnerzy

rally and race