Verstappen: Podejmowaliśmy właściwe decyzje

Max Verstappen wygrał swój ósmy wyścig w sezonie 2022 Formuły 1 i powiększył swoje prowadzenie w klasyfikacji generalnej do 80 punktów nad Charlesem Leclerkiem. Po problemach w kwalifikacjach, kierowca Red Bulla startował z 10. pola i musiał przebić się przez pół stawki, a do tego zaliczył obrót w trakcie wyścigu.

„Nikt nie spodziewał się tego wyniku” – podsumowywał swój wyścig. „Musieliśmy zachować spokój i to zrobiliśmy. Podejmowaliśmy właściwe decyzje. Na pierwszym okrążeniu zostałem przyblokowany i musiałem unikać problemów, ale potem trochę wyprzedzałem. Zjechałem do boksów we właściwym momencie i założyliśmy właściwe opony, co było najważniejsze dzisiaj, żeby mieć przyczepność. Po ostatnim pit-stopie widziałem, że Charles nie może rozgrzać opon i dostrzegłem swoją szansę na atak. Potem miałem swój obrót, ale pozbierałem się, zrobiłem przewagę i dowiozłem ją do mety”.

Ważna dla losów wyścigu była właściwa decyzja, jaką Verstappen podjął jeszcze przed startem. Zespół planował rozpocząć wyścig na twardych oponach, lecz Holender zdał sobie sprawę, że chłodny i nieco wilgotny asfalt na to nie pozwoli: „Planowaliśmy wystartować na twardych oponach. Na pola startowe jechałem jednak na miękkiej mieszance i nawet na niej nie miałem przyczepności. Zdecydowałem wtedy, że twarde opony odpadają. Cała nasza strategia była w tym momencie do kosza. Musieliśmy stworzyć nową, ale to nie było trudne dla zespołu, bo oni wiedzą, co robią. Nasza strateg Hannah [Schmitz] zachowała spokój i świetnie się spisała”.

Pomimo zamontowania przed startem nowych elementów układu napędowego, Verstappen napotkał w wyścigu na problemy techniczne: „Od 5-6 okrążenia miałem problemy ze sprzęgłem, więc musieliśmy wprowadzić zmiany, aby zminimalizować poślizg. Jeśli chodzi o mój obrót, dodałem gazu i zupełnie mnie to zaskoczyło. Zużyłem tylne opony mocniej niż bym chciał, ale widziałem, że Charles nadal sobie nie radzi ze swoimi oponami, więc dogoniłem go i spróbowałem ponownie”.

W wyprzedzeniu Leclerca i innych rywali, Verstappenowi pomogła zmieniona charakterystyka samochodów F1 nowej generacji oraz warunki na torze: „Było łatwiej podążać za innym samochodem, ale wyprzedzanie nadal jest trudne i potrzebne są świeższe opony lub inni muszą mieć problemy ze swoimi. Wszystko to miało wpływ. Gdyby był to normalny słoneczny dzień, nadal byłoby trudno wyprzedzać”.

Wicelider klasyfikacji generalnej Charles Leclerc zajął dopiero szóste miejsce. Verstappen wie jednak, że było to związane bardziej z sytuacją na torze, aniżeli szybkością samochodu rywali: „Ferrari również było szybkie, po prostu popełnili błąd z twardymi oponami. My również wypuściliśmy z rąk wiele punktów przez nasze problemy. Mamy wspaniałą przewagę w mistrzostwach, ale nie możemy mieć zbyt wielu takich dni jak w sobotę. Nawet dzisiaj mieliśmy kilka problemów ze sprzęgłem i zmianą biegów w górę. Ogólnie jest dobrze, ale musimy nadal pracować, bo liczą się detale i wciąż jest kilka obszarów, w których możemy się poprawić. Po przerwie będzie kilka torów o innej charakterystyce od tego, więc zobaczymy, jak to będzie. Spróbujemy wygrać tyle wyścigów, ile się da, ale najważniejsze jest zachowanie przewagi w klasyfikacji”.

Verstappen pogratulował także podwójnego podium zespołowi Mercedesa-AMG: „Dobrze, że są konkurencyjni, bo mogą odebrać więcej punktów Ferrari. Dobrze im idzie”.

Redakcja ŚwiatWyścigów.pl jest na miejscu tego wydarzenia. Jeśli chcesz czytać więcej materiałów prosto z toru, postaw nam kawę!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze