Alonso: To inni blokują młodym kierowcom miejsce w F1, nie ja

Fernando Alonso zaprzeczył, jakoby jego obecność w Formule 1 blokowała możliwość startu młodszym kierowcom, jak chociażby Oscarowi Piastriemu.

Alonso powrócił do F1 w 2021 roku, dołączając do Alpine. To właśnie w barwach ekipy z Enstone Hiszpan wygrał swoje dwa mistrzowskie tytuły w 2005 i 2006 roku, wówczas w niebiesko-żółtych barwach Renault. Aktualnie ma on 41 lat, jednak nadal potrafi regularnie walczyć o punkty. Jego kontrakt obowiązuje jednak do końca tego roku, zaś sama decyzja w sprawie dalszych startów ma zapaść dopiero po przerwie wakacyjnej.

Juniorem Alpine jest aktualny mistrz Formuły 2, Oscar Piastri, który nie trafił bezpośrednio do F1 ze względu na brak miejsca. Alonso został zapytany przez serwis NOS, czy kierowcy po 40. roku życia nie blokują miejsca juniorom takim jak Piastri. Hiszpan stwierdził jednak, że w obecnej stawce są inni zawodnicy, którzy niekoniecznie zasługują na swoje miejsce i zajmują z tego powodu fotele, ale nie czuje, że jest jednym z nich.

„Widzę to w inny sposób” – powiedział Alonso. „W sportach motorowych chodzi przede wszystkim o czas. Kluczowym pytaniem jest to, czy jesteś wystarczająco szybki i czy udaje ci się osiągać rezultaty? Jeśli jesteś wolny i osiągasz umiarkowane wyniki, blokujesz drogę dla wschodzących talentów. Wtedy musisz zrobić miejsce. Ja wciąż jestem szybki. To inni kierowcy blokują drzwi dla juniorów”.

Alonso jednak jest dość aktywny jeśli chodzi o pomoc młodym kierowcom. To on pomógł Clementowi Novalakowi znaleźć miejsce w Formule 2, a ponadto posiada swoją szkółkę kartingową.

„Pomagam młodym kierowcom i założyłem szkółkę kartingową, ponieważ chcę dać coś w zamian sportowi, który dał mi tak wiele. Umieściliśmy Clémenta Novalaka w Formule 2 w MP [Motorsport]. Rozważamy rozmieszczenie większej liczby chłopaków w F3 i F4. Wkrótce pokażę się w Westmaas [bazie MP Motorsport]. Spędzam dużo czasu z moim kierownictwem pomagając talentom na ich ścieżce kariery. Mogą oni korzystać z mojego doświadczenia i kontaktów, a ja to lubię. Całe moje życie kręci się wokół motorsportu. To może być jedyna rzecz, w której jestem dobry. Nie doszedłbym do podobnego poziomu zajmując się czymś innym”.

Źródło: nos.nl

Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze