GPDA: To ciężka sytuacja, ale chcemy, by wyścig był dobrze zapamiętany

Stowarzyszenie Kierowców Grand Prix (ang. Grand Prix Drivers' Association) wydało własne oświadczenie w sprawie kontynuacji weekendu wyścigowego Formuły 1 Arabii Saudyjskiej, informując, że zawodnicy zgodzili się wziąć udział w dalszej części rywalizacji na torze w Dżuddzie po zapewnieniu bezpieczeństwa ze strony władz oraz organizatora.

Po piątkowym ataku rakietowym na oddaloną około 10 kilometrów od toru stację dystrybucji koncernu naftowego Aramco, który jest jednym z głównych sponsorów Formuły 1, doszło do spotkań z udziałem władz F1, FIA, rządu Arabii Saudyjskiej, promotora wyścigu oraz samych kierowców. To właśnie kierowcy, którzy w zasadzie do późnej nocy dyskutowali w sprawie sensu rywalizacji przy takich okolicznościach, mieli największe obawy w związku z zaistniałą sytuacją.

W sobotę rano Formuła 1 oraz FIA potwierdzili, że po wielogodzinnych dyskusjach ze wszystkimi zaangażowanymi stronami, GP Arabii Saudyjskiej odbędzie się zgodnie z harmonogramem, a bezpieczeństwo ma zostać zapewnione. Osobne oświadczenie wydało Stowarzyszenie Kierowców Grand Prix, które zrzesza zawodników F1. Stwierdzono w nim, że po długotrwałych rozmowach uzgodniono, że wszystkie pozostałe sesje weekendu na Jeddah Corniche Circuit zostaną zorganizowane zgodnie z harmonogramem.

„Wczorajszy dzień był trudny dla Formuły 1 i stresujący dla nas, kierowców Formuły 1” – czytamy w oświadczeniu GPDA. „Być może trudno to zrozumieć, jeśli nigdy nie prowadziło się bolidu F1 na szybkim i wymagającym torze w Dżuddzie, ale kiedy zobaczyliśmy dym z tego zdarzenia, trudno było pozostać w pełni skoncentrowanym kierowcą wyścigowym i wymazać naturalne ludzkie obawy”.

„W wyniku tego rozpoczęliśmy długie dyskusje między sobą, z szefami naszych zespołów i z najważniejszymi osobami odpowiedzialnymi za nasz sport. Po wysłuchaniu nie tylko władz Formuły 1, ale także rządu saudyjskiego, którzy wyjaśnili, że środki bezpieczeństwa zostały maksymalnie zaostrzone, podjęliśmy decyzję, że dziś przejedziemy sesję treningową oraz kwalifikacje, a jutro będziemy się ścigać”.

„Mamy więc nadzieję, że Grand Prix Arabii Saudyjskiej 2022 zostanie zapamiętane jako dobry wyścig, a nie jako incydent, który miał miejsce wczoraj”.

Trzecia sesja treningowa zaplanowana jest na godzinę 15:00, a kwalifikacje na 18:00 polskiego czasu.

Wesprzyj nas na Patronite.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze