Horner: Liberty Media musi zadbać o przetrwanie zespołów F1

Szef zespołu Red Bull Christian Horner uważa, że właściciele Formuły 1 muszą zrobić wszystko, aby żaden z zespołów nie zakończył swojej działalności w związku z kryzysem finansowym. Anglik zasugerował przyzwolenie na korzystanie z samochodów klienckich jako prosty sposób na obniżenie kosztów, a nawet byłby skłonny udostępnić swój projekt na sprzedaż.

„Gdybyśmy poważnie podeszli do tematu redukcji kosztów, zwłaszcza mniejszych zespołów, byłbym za udostępnieniem w najbliższych dwóch latach samochodu klienckiego” – powiedział Horner. „Mniejsze zespoły nie musiałyby wykonywać żadnych prac rozwojowych. Funkcjonowałyby po prostu jako zespoły wyścigowe i znacząco ograniczyłyby swoje koszty”.

Propozycja wykorzystywania tego samego samochodu przez więcej niż jeden zespół jest szczególnie atrakcyjna dla Red Bulla, który jest właścicielem dwóch ekip F1: „Zespoły i tak korzystają z nowoczesnych technik, aby skopiować nawzajem swoje projekty. Czasy się zmieniają, zwyczaje również. F1 miała już kiedyś samochody klienckie – można było kupić Marcha czy Ferrari i się ścigać. Musimy myśleć nieszablonowo i jeśli mamy uratować mniejsze zespoły i pozwolić im być bardziej konkurencyjnym, trudno byłoby się sprzeciwić wykorzystaniu przez nie samochodu klienckiego”.

Formuła 1 to jedna z nielicznych serii wyścigowych, która wymaga skonstruowania własnego samochodu przez każdy zespół. Część z nich znalazła się pod presją finansową, lecz Horner wierzy, że Liberty Media nie pozwoli na ich upadek: „Straty będą ogromne i w pewnym momencie promotor stanie przed decyzją. To jest ich biznes i muszą zadecydować o tym, jak uratować zespoły, bo potrzebują ich do wyścigów. Liberty zrobi wszystko, co w ich mocy, aby upewnić się, że w przyszłym roku na starcie stanie 10 zespołów. Uważam, że w ich własnym interesie jest pomóc zespołom, czyli im zapłacić, aby przetrwały do kolejnego sezonu”.

Źródło: theguardian.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze