Były kierowca zespołu Ferrari w Formule 1 Felipe Massa uważa, że nowy szef ekipy Mattia Binotto może zmienić podejście panujące w zespole i zmniejszyć panującą presję, która przyczyniła się do wielu błędów.

„Binotto to spokojny człowiek” – powiedział Brazylijczyk. „Pracuje w większej ciszy i nie odczuwa tak presji [co jego poprzednik Maurizio Arrivabene]. To jednak nowy rozdział dla niego. Nigdy nie pracował jako lider ekipy. Musimy poczekać i zobaczyć jak to będzie działać, ponieważ to bardzo duża zmiana. Został szefem, ale pozostanie zaangażowany w kwestie techniczne. Prawdę mówiąc, to może zadziałać. Życzę mu wszystkiego najlepszego, bo znam go od czasów kiedy trafiłem do Ferrari”.

„Mam genialną historię z nim związaną. Kiedy byłem testowym Ferrari w sezonie 2003 miałem skuter z silnikiem 50 cm3, który nie wymagał prawa jazdy. Wtedy pojawił się przed moimi drzwiami – chyba stracił wtedy swoje prawo jazdy – i zapytał: «Mogę pożyczyć twój skuter? Nie mogę prowadzić, a muszę jechać do pracy». Zgodziłem się, więc znam go od tego czasu bardzo dobrze i naprawdę mam nadzieję, że Ferrari może wiele zyskać i będzie to idealna praca dla niego”.

Brazylijczyk zwrócił również uwagę na fakt, że wiele złych decyzji było podyktowanych zbyt dużą presją oraz atmosferą w ekipie: „Myślę, że wiele rzeczy, które miało miejsce w Ferrari, było spowodowanych zbyt dużą presją. Oni naprawdę to odczuwają, a na Ferrari zawsze ciążyła duża presja. Był taki czas, kiedy to było mniej odczuwalne, ponieważ były to owocne dni – to były czasy Jeana Todta. Potrafił on zarządzać wszystkimi działami w taki sposób, że wszyscy chcieli ze sobą współpracować, zamiast wywierać na siebie wzajemną presję”.

„Myślę, że problemem jest to, że w Ferrari zawsze odczuwano obowiązek wygrywania. Dopiero w ostatnich dwóch latach zaczęli budować konkurencyjne samochody – to nie miało miejsca od 2008 roku, a Alonso walczył o tytuły w słabym aucie. Dziś samochody Ferrari są zdolne wygrywać. W zeszłym roku mieli znakomity pojazd, ale popełniali dużo błędów, zarówno ze strony zespołu jak i Sebastiana Vettela”.

Massa wiąże nadzieje na lepsze wyniki Ferrari również z pojawieniem się w ekipie Charlesa Leclerca: „Myślę, że na papierze zespół ma bardzo dobrą strukturę techniczną oraz znakomitych kierowców. Według mnie Ferrari dobrze postępuje, wybierając Leclerca. Jest bardzo dobry i w przyszłości może się okazać wielokrotnym mistrzem – oby już niedługo”.

Źródło: motorsport.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Agata Kurek
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?

Partnerzy

rally and race