Lewis Hamilton przyznał, że nie był zadowolony ze swojego ostatniego okrążenia w finałowej części kwalifikacji w Brazylii i myślał, że nie wywalczył pierwszego pola startowego do jutrzejszego wyścigu.

Brytyjczyk w czasówce na torze Interlagos pokonał między innymi Sebastiana Vettela o 0,093 sekundy, który – w przeciwieństwie do kierowcy Mercedesa – wystartuje na oponach miękkich. Jak wyjawił Hamilton, nie była to dla niego łatwa sesja kwalifikacyjna, a ostatnie kółko w Q3 nie należało do idealnych.

„To były trudne kwalifikacje. Prognozy pogody co chwila się zmieniały i nie wiedzieliśmy, czego należy się spodziewać. Oczywiście Ferrari w ten weekend jest niewiarygodnie szybkie. Za kulisami wykonaliśmy z moimi inżynierami sporo pracy, aby upewnić się, że mamy samochód, który będzie najlepszy. Naprawdę cieszę się, że jestem tutaj w Brazylii, wiedząc, że na tylnej części mojego kasku mam wizerunek Senny. Nie wiedziałem, że jestem na pole position, ponieważ ostatnie okrążenie nie było idealne. Miałem podsterowność w kilku miejscach, ale byłem wdzięczny, kiedy dowiedziałem się, że wywalczyłem pierwszą pozycję” – powiedział Hamilton.

Pięciokrotny mistrz świata odniósł się również do incydentu z Q2, kiedy o mały włos uniknął zderzenia z Siergiejem Sirotkinem. Jak podkreślił Hamilton, to kierowca Williamsa nie zachował szczególnej ostrożności, ponieważ będąc na okrążeniu wyjazdowym mógł utrzymać się za reprezentantem Mercedesa.

„W zasadzie wszyscy byli na okrążeniu wyjazdowym – ja, Siergiej oraz kierowcy jadący przede mną – a pod koniec tego kółka Valtteri będąc z przodu zwolnił, aby wypracować sobie miejsce, więc ja również postąpiłem podobnie względem niego. Wiedziałem, że nikt za mną nie pokonuje mierzonego okrążenia, więc upewniałem się, że mam miejsce przed sobą, a nagle na wyjeździe z 11 zakrętu dostrzegłem samochód jadący z dużą prędkością i powiedziałem do siebie: ‘O mój Boże, czy ktoś właśnie wykonuje swoje okrążenie?’, więc zjechałem do lewej, ale w tą stronę pojechał również [Sirotkin], mimo że nie był na mierzonym kółku, więc nie wiem co on sobie myślał”.

„Kierowcy darzą siebie szacunkiem i każdy z nas wie, żeby w takim momencie zachować między sobą przestrzeń, więc to był lekceważący ruch w kontekście bezpieczeństwa, ponieważ nie spodziewałem się, że do tego dojdzie. Próbowałem zjechać, ale on również udał się na wewnętrzną, a po wyjeździe z zakrętu zwolnił, aby wypracować miejsce, ale też być może po to, aby mnie spowolnić. To było dziwne. Na pewno ta sytuacja była niepotrzebna, ponieważ za sobą mieliśmy przestrzeń, więc ostatecznie ani jego, ani moje okrążenie nie były świetne, więc miejmy nadzieję, że wyciągnie z tego wnioski”.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej FIA

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race