Pierwsze pole position Péreza, Hamilton odpada w Q1

Sergio Pérez wywalczył swoje pierwsze pole position w Formule 1. Dokładnie w 11. rocznicę swojego debiutu w mistrzostwach świata, kierowca Red Bulla minimalnie pokonał w kwalifikacjach do Grand Prix Arabii Saudyjskiej reprezentantów Ferrari. Sensacją sobotniej sesji na torze Jeddah była 16. pozycja Lewisa Hamiltona.

Q1

Jako pierwsi na tor wyjechali kierowcy zespołu Haas – Kevin Magnussen i Mick Schumacher, którzy od razu zabrali się do kręcenia pomiarowych okrążeń. To właśnie oni plasowali się na czele stawki w momencie wywieszenia czerwonej flagi w siódmej minucie sesji, kiedy to Nicholas Latifi obrócił się i uderzył w barierę w 13. zakręcie. Sesja została przerwana akurat w momencie, gdy Charles Leclerc wyjechał na prostą startową, kończąc okrążenie, które uplasowałoby go na pierwszej pozycji.

Po wznowieniu kwalifikacji na 11 minut i 22 sekundy przed końcem Q1, na pierwsze miejsce wyszedł Valtteri Bottas z wynikiem 1:30,131. Zaledwie kilka sekund później szybciej pojechał Max Verstappen, lecz niedługo później poprzeczkę na znacznie wyższym poziomie ustawili kierowcy Ferrari – Leclerc wykręcił 1:29,039, a Carlos Sainz Jr jako pierwszy zszedł poniżej 1:29 i zakończył sesję na pierwszej pozycji.

Verstapen do końca Q1 rozdzielił kierowców Ferrari. Za pierwszą trójką plasował się George Russell, pokonując Bottasa. Sergio Pérez był szósty, przed Magnussenem i Pierrem Gaslym, a pierwszą dziesiątkę uzupełnili Lando Norris i Guanyu Zhou.

Sensacyjnie, swój udział w kwalifikacjach na sesji Q1 zakończył ubiegłoroczny zwycięzca Lewis Hamilton. Brytyjczyk nie złożył szybkiego okrążenia i stracił 0,087 sekundy do poprzedzającego go Lance’a Strolla. Oprócz kierowcy Mercedesa-AMG, do Q2 nie awansowali Alexander Albon, Nico Hülkenberg, Latifi oraz Yuki Tsunoda, który nie przejechał żadnego okrążenia z powodu problemów z układem paliwowym.

Q2

Ponownie szybkie kółko od razu po rozpoczęciu sesji wykręcił Schumacher, który wskoczył na pierwsze miejsce z czasem 1:29,920. Niemiec szybko spadł jednak na koniec pierwszej dziesiątki, a na pierwszą pozycję objął Leclerc, uzyskując 1:28,883. Poniżej 1:29 na swoich pierwszych przejazdach zeszli również Pérez i Verstappen.

Taka sytuacja utrzymała się aż do czerwonej flagi, która pojawiła się na niecałe pięć minut do końca sesji. Jej sprawcą był Schumacher, który na swoim kolejnym szybkim okrążeniu rozbił się w 12. zakręcie.

Sesja została przerwana na prawie godzinę z powodu konieczności bezpiecznego wyciągnięcia Schumachera z samochodu, uprzątnięcia wraku Haasa i wszystkich jego odłamków oraz naprawy bariery.

Po wznowieniu sesji swoje czasy poprawili obaj kierowcy Ferrari. Sainz zakończył Q2 na pierwszej pozycji z wynikiem 1:28,686, a jego zespołowy kolega Leclerc pojechał o 0,094 sekundy wolniej. Do czołowej dziesiątki nie awansowali Norris, Daniel Ricciardo, Zhou, Schumacher i Lance Stroll.

Q3

Szybkie tempo już na szybkim okrążeniu pomiarowym narzucili kierowcy Ferrari. Leclerc wykręcił 1:28,446, a jadący za nim Sainz pokonał go o 0,044 sekundy i objął prowizoryczne pole position. Rywale z Red Bull Racing dłużej dogrzewali swoje opony i gdy w końcu przejechali swoje pomiarowe okrążenia, wpisali się na trzeciej i szóstej pozycji – Pérez stracił 0,152 sekundy do Sainza, z kolei Verstappen był wolniejszy aż o 0,837 sekundy. Aktualny mistrz świata narzekał przy tym na brak przyczepności na tym komplecie opon.

Podobnie jak tydzień temu, Leclerc znacząco przyspieszył na swoim ostatnim okrążeniu. Monakijczyk poprawił rekordy w pierwszym i drugim sektorze, by wykręcić 1:28,225. Sainz nie poprawił swojego czasu i uplasował się 0,177 sekundy za swoim zespołowym kolegą.

Kierowców Ferrari rzutem na taśmę pogodził Sergio Pérez, który uzyskał najlepsze czasy w drugim i trzecim sektorze, by wywalczyć swoje pierwsze w karierze pole position z przewagą 0,025 sekundy nad Leclerkiem. Drugi z kierowców Red Bulla Verstappen również poprawił swoje osiągnięcie, lecz wystarczyło to na czwarte miejsce.

Piąte miejsce zajął Esteban Ocon, za którym uplasowali się George Russell i Fernando Alonso, a czołową dziesiątkę uzupełnili Valtteri Bottas, Pierre Gasly i Kevin Magnussen.

Wyścig o Grand Prix Arabii Saudyjskiej wystartuje o godzinie 19 polskiego czasu.