Bottas na pole position w Grand Prix Portugalii

Lewis Hamilton nie wywalczył swojego setnego pole position, zajmując 2 miejsce w kwalifikacjach do Grand Prix Portugalii. Po niewielkich problemach z czujnikiem w jednostce napędowej z pierwszego miejsca wystartuję Valtteri Bottas z Mercedesa.

Q1

Jako pierwsze na torze pojawiły się bolidy Haasa, a tuż za nimi obydwa McLareny i Ferrari. Daniel Ricciardo i Lando Norris jako jedyni wyjechali na mieszance pośredniej. Jako pierwsi okrążenia pokonali Nikita Mazepin z czasem 1:27.493 i Mick Schumacher wolniejszy od zespołowego kolegi o 6.825 sekundy. Szybciej pierwsze okrążenie pomiarowe przejechał jednak Norris uzyskując czas: 1:27.433. Carlos Sainz Jr. pojechał szybkie okrążenie w 1:19.480 wskakując na pierwsze miejsce, podczas gdy czas drugiego z kierowców Ferrari, Charlesa Leclerca został skasowany za przekroczenie limitów toru w zakręcie numer 4. Trzech kierowców zmieściło się jednej setnej sekundy, kiedy Bottas znalazł się 0.008 sekundy za Sainzem, a Max Verstappen jedynie 0.002 sekundy za Finem. Hiszpan przebił swój czas jadąc okrążenie w 1:19.309, jednak prowadzenie szybko odebrał mu Lewis Hamilton z czasem 1:18.726. Okrążenie siedmiokrotnego mistrza świata zostało jednak skreślone za wyjazd poza limity toru w pierwszym zakręcie. Na kolejnym szybkim okrążeniu Brytyjczyk uplasował się dopiero na 5 miejscu z 0.288 sekundy straty do prowadzącego Bottasa z czasem: 1:19.205.

Na drugim wyjeździe dobrze pojechał Sebastian Vettel zajmując 4 miejsce i tracąc 0.198 sekundy do Fina, który chwilę później został zepchnięty na drugą pozycję przez Norrisa z czasem: 1:18.794. Bottas jednak szybko poprawił swój czas i wrócił na pierwsze miejsce wykręcając okrążenie w 1:18.722. W Q2 po raz kolejny udało się zameldować George’owi Russellowi, który uplasował się na 12 miejscu z stratą 1.075 sekundy do Bottasa. Na koniec, z pierwszej piętnastki Daniel Ricciardo został wypchnięty przez Estebana Ocona, który wskoczył na 4 miejsce. Poprawki w bolidach Alpine są zdecydowanie widoczne, bo również Fernando Alonso zakwalifikował się do Q2. Nie udało się to jednak kierowcom Haasa, Nicholasowi Latifiemu, Danielowi Ricciardo i Lance’owi Strollowi. Mimo, że bolid Kanadyjczyka zawierał nowe ulepszenia, to zaprezentował się on gorzej od zespołowego kolegi, Sebastiana Vettela, który uplasował się na 8 pozycji.

Q2

W drugiej części kwalifikacji, na tor jako pierwsze wyjechały bolidy Ferrari i Alfy Romeo oraz Lewis Hamilton na mieszance pośredniej. Na pierwszym wyjeździe, z miękkich opon skorzystali kierowcy Alpha Tauri i Alpine oraz Russell, Vettel i Norris. Carlos Sainz Jr. pojechał okrążenie pomiarowe w 1:19.580, a prawie sekundę za nim znalazł się Antonio Giovinazzi. Czas Hiszpana szybko poprawił jednak Leclerc wykręcając okrążenie w 1:19.434. Ferrari nie pozostało jednak na prowadzeniu długo, bo na drugą pozycje zepchnął Monakijczyka Max Verstappen z czasem: 1:19.099. Wynik Holendra pobiły jednak dwa Mercedesy i Lando Norris ze stratą 0.513 sekundy do prowadzącego wówczas Lewisa Hamiltona.

Za drugim razem Carlos Sainz Jr. wyjechał na tor na miękkiej mieszance, aby powalczyć o miejsce w Q3. Natomiast drugi z kierowców Ferrari, Charles Leclerc wyjechał na nowym komplecie pośrednich opon. Monakijczyk nie poprawił jednak swojego czasu przez zblokowanie lewego przedniego koła. Ze strefy spadkowej udaję się jednak wydrzeć Sainzowi, który z czasem 1:19.142 zdołał przebić się na 9 miejsce. O mały włos a w Q3 znalazłby się też Russell, któremu zabrakło jedynie 0.058 do Pierre’a Gasly’ego zajmującego 10 miejsce. W Q2 poza Russellem odpadli Giovinazzi, Alonso, Tsunoda i Räikkönen. Dobrze pojechał Esteban Ocon plasując się na 4 miejscu z 0.618 sekundy starty do prowadzącego Hamiltona z czasem: 1:17.968.

Q3

Jako pierwsze na tor wyjeżdżają bolidy Mercedesa, a tuż za nimi reszta stawki z Sebastianem Vettelem na końcu. Pierwsze szybkie okrążenie wykręcił Ocon z czasem 1:19.482. Chwilę później na pierwsze miejsce wskoczył Verstappen, ale jego okrążenie zostało skreślone za wyjazd poza limity toru w czwartym zakręcie. Czas Ocona przebija też Lando Norris jadąc okrążenie w 1:19.116. Szybszy o 0.768 sekundy okazuję się jednak Bottas, a tuż za nim Lewis Hamilton ze stratą jedynie 0.007 sekundy.

Na drugim wyjeździe jako pierwsze na torze pojawiają się Mercedesy na oponach pośrednich, podczas gdy reszta stawki wybrała miękką mieszankę. Max Verstappen pojechał swoje szybkie okrążenie o 0.398 sekudny wolniej od Hamiltona, który nie zdołał poprawić swojego czasu przez silny wiatr. Pole position ostatecznie zgarnął Bottas z czasem: 1:18.348, a tuż za nim Brytyjczyk z 0.007 sekundy starty. W jutrzejszym wyścigu na torze Algrave z drugiego rzędu wystartują obydwa bolidy Red Bulla, Sergio Pérez i Max Verstappen, a za nimi znajdą się Carlos Sainz Jr. i Esteban Ocon. W czwartym rzędzie znajdą się Lando Norris i Charles Leclerc, a pierwszą dziesiątkę zamkną Pierre Gasly i Sebastian Vettel.

Grand Prix Portugalii rozpocznie się jutro o godzinie 16.00.