Kwalifikacje do GP Belgii: Vettel z pole position

Tak jak można było przypuszczać, kierowcą, który wystartuje z pole position do wyścigu będzie Sebastian Vettel drugą pozycje uzyskał Hamilton, a z trzeciego pola wystartuje Mark Webber.

Dobrze pokazał się w kwalifikacjach Bruno Senna, który wykręcił czas dający mu siódme pole startowe. Na wielką pochwałę zasługuje również Jaime Alguersuari startujący z szóstego miejsca.

Michael Schumacher zdecydowanie nie może zaliczyć kwalifikacji na torze w Belgii do udanych, ponieważ na samym początku czasówki uderzył bandę i uszkodził przednie skrzydło oraz odpadła mu tylna prawa opona, która prawdopodobnie była źle przykręcona. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że Witalij Pietrow w pierwszej części kwalifikacji był wolniejszy od Senny. W Q1 standardowo odpadli już obaj kierowcy teamu HRT , Virgin Racing oraz Jarno Trulli z Lotusa i Paul di Resta z Force India. Q2 kierowcy rozpoczęli mając założone także opony przejściowe oznaczone kolorem niebieskim. Zmianę na slicki uniemożliwiał padający co jakiś czas deszcz. W drugiej części widzieliśmy również w czerwoną flagę, kiedy w zakręcie Eau Rouge kontrolę nad autem stracił Adrian Sutil, uderzając o bandę, a tym samym uszkadzając poważnie swój samochód.

Doszło również do kolizji Maldonado i Hamiltona przed zakrętem Eau Rouge, gdy McLaren zbliżył się do Williamsa ten nagle zahamował doprowadzając do kolizji. Z pewnością niespodzianką było odpadnięcie Jensona Buttona z kwalifikacji, który uzyskał dopiero trzynastą pozycję startową do jutrzejszego wyścigu. Q2 wygrał Fernando Alonso z Ferrari, który uzyskał czas 2:06.768s. W finałowej części sesji kwalifikacyjnej kierowcy w końcu mogli wyjechać na oponach typu slick. Tor był jednak nadal mokry i zjechanie z optymalnego toru jazdy kończyło się to wyjazdem poza tor. Kierowcą, który się o tym przekonał był Brazylijczyk Felipe Massa z zespołu Ferrari. Tor stawał się coraz bardziej suchy, co natychmiast miało wpływ na rezultaty osiągane przez zawodników.

Do jutrzejszego wyścigu z pole position wystartuje Sebastian Vettel z drugiego pola Lewis Hamilton, a trzecie miejsce startowe zgarnął Mark Webber obchodzący dzisiaj swoje 35 urodziny.

1 Sebastian Vettel 1:48,298
2 Lewis Hamilton 1:48,730
3 Mark Webber 1:49,376
4 Felipe Massa 1:59,256
5 Nico Rosberg 1:50,552
6 Jaime Alguarsuari 1:50,773
7 Bruno Senna 1:51,121
8 Fernando Alonso 1:51,251
9 Sergio Pérez 1:51,374
10 Vitaly Petrov 1:52,303

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league