Formuła 1 wprowadzi 18-calowe felgi od sezonu 2021

Formuła 1 wprowadzi 18-calowe felgi od sezonu 2021 Pirelli

Formuła 1 zamierza wprowadzić nową specyfikację ogumienia od sezonu 2021, wliczając w to przejście na 18-calowe felgi.

2021 rok będzie zdecydowanie okresem przemian w sporcie. Wcześniej na ten sezon zaplanowano wprowadzenie nowych jednostek napędowych, a teraz ogłoszono, że zmianie ulegną również opony. Oprócz przejścia z 13-calowych na 18-calowe felgi, szerokość przednich opon zmniejszy się z 305mm do 270mm, przy czym tylne opony pozostaną przy 405mm szerokości.

Ciekawe jest również to, że kontrakt Pirelli na wyłączność w dostarczaniu ogumienia do F1 obowiązuje jeszcze tylko w przyszłym sezonie. Oznacza to, że jeśli pojawiłby się nowy producent, wówczas musiałby on przygotować opony o aktualnej specyfikacji tylko na jeden rok, aby później na kolejny sezon powtórzyć cały proces, tym razem dostosowując się pod nowe przepisy.

„To duże wyzwanie dla każdego nowego producenta opon. Interesujące będzie to, co z tego wyjdzie” – powiedział dyrektor techniczny Force India Andrew Green.

Również od 2021 roku zakazane zostanie używanie koców grzewczych na opony. Są one wykorzystywane przez ekipy w garażach, aby ogumienie miało już w momencie wyjazdu z garażu zwiększoną temperaturę, co z kolei przekłada się na szybsze uzyskanie optymalnego okna pracy. Już w poprzednich latach wspominano o możliwej rezygnacji z tych koców, jednak nigdy nie doszło to do skutku ze względów bezpieczeństwa.

FIA jest jednak przekonana, że koce nie będą już potrzebne, ponieważ nowa specyfikacja opon powinna zapewnić bezpieczną wydajność już w momencie wyjazdu samochodu z alei serwisowej. Ogumienie przeznaczone na przejściowe i deszczowe warunki również powinno spełniać swoje zadanie bez dodatkowego ogrzewania.

„Wiele innych serii wyścigowych radzi sobie [bez koców], więc nie widzę powodu, dla którego nie możemy zrobić też tak w Formule 1. Jeśli specyfikacja opony pozwoli nam ominąć niektóre z ograniczeń, z którymi mamy w tej chwili do czynienia przy ogumieniu, jak na przykład ciśnienie lub profil, wówczas wszystko powinno być w porządku” – dodał Green.

Źródło: nbcsports.com

Daniel Wawiórka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka