Kary cofnięcia o pola startowe będą wyjątkiem

Kary cofnięcia o pola startowe będą wyjątkiem Red Bull Media House

Od 2021 roku rzadkością mają być kary cofnięcia kierowców o dodatkowe miejsca w następnym wyścigu.

W ostatnich latach kierowcy za przewinienia lub za wymianę poszczególnych jednostek samochodu często otrzymywali karę przesunięcia o X pół startowych do kolejnego wyścigu. Była to jedna z surowszych kar, z którą zespoły nie zawsze się zgadzały i wielokrotnie apelowały o jej zmniejszenie. Od 2021 roku ma się to zmienić, a nałożenie tego typu kary ma stanowić rzadkość.

„Nie zniesiemy całkowicie tej kary, ale musimy ją ograniczyć” – przyznał Ross Brawn. System kar ma ulec także ogólnej zmianie, a przede wszystkim uproszczeniu. Od 2021 roku spodziewać się można także zmian dot. regulaminu związanego z jednostkami napędowymi i skrzyniami biegów, za których wymianę kierowcy karani są właśnie przesunięciem na starcie przed wyścigiem.

„Gdybyśmy mogli, to najchętniej usunęlibyśmy w ogóle te kary przesunięcia o pola startowe. To jest naszym celem, nad którym będziemy pracować” – powiedział Charlie Whiting. Brytyjski delegat techniczny FIA podkreślił, że wymiana jednostki napędowej nadal będzie podlegała karze, aby zmusić producentów do tworzenia lepszych silników. Natomiast nie zdecydowano jeszcze o wymiarze tej sankcji.

 Źródło: speedweek.com

Maja Kozłowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka