Halo wymusiło przeniesienie świateł startowych

Halo wymusiło przeniesienie świateł startowych Pirelli

Przed tegorocznym Grand Prix Australii FIA wprowadziła nowe wytyczne dotyczące umiejscowienia świateł startowych na torach Formuły 1. Zmiany podyktowane są przez element Halo, który ogranicza pionowe pole widzenia kierowców.

„Ze względu na Halo, poprosiliśmy każdy z torów o umieszczenie świateł startowych na jednakowej wysokości na nawierzchnią” – powiedział dyrektor wyścigu F1 Charlie Whiting. „Zainstalowaliśmy również dodatkowy zestaw świateł przy krawędzi toru”.

„Ten drugi zestaw świateł był zwykle umieszczony w połowie stawki, a wprowadzono go ze względu na podniesienie tylnych skrzydeł w 2009 roku – teraz jednak skrzydła znów zostały obniżone, zatem nie ma potrzeby umieszczać drugiego zestawu w połowie stawki i znaleźliśmy inne zastosowanie”.

„Zawodnik ruszający z pole position byłby najbardziej ograniczony poprzez Halo – możliwe, że by nie mógł dostrzec wszystkich świateł lub był zmuszony do wychylania się z kokpitu. Teraz jednak będzie mógł skorzystać z drugich świateł, umieszczonych pięć metrów za normalnymi”.

Aby przekonać się, czy wprowadzone zmiany przyniosły zamierzony efekt, po zakończeniu piątkowych sesji treningowych, kierowcy będą mieli okazję do przeprowadzenia próbnych startów z pól startowych.

Źródło: formula1.comTomasz Kubiak

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka