FIA podjęła kolejny krok w kierunku wyrównania silników

FIA podjęła kolejny krok w kierunku wyrównania silników Daimler

Międzynarodowa Federacja Samochodowa opublikowała dyrektywę techniczną, według której wszystkie silniki danego dostawcy w Formule 1 muszą dawać możliwość operowania w jednakowym zakresie parametrów.

Stanowi to doprecyzowanie obecnie obowiązujących przepisów, które mówią o konieczności dostarczania jednakowych jednostek zespołom klienckim. Pojawiły się jednak wątpliwości co do zakresu ich obsługi – powszechnie spekulowano, że klienci Mercedesa nie mieli dostępu do „trybu kwalifikacyjnego”, którym posługiwała się ekipa fabryczna.

„Celem przepisów jest zapewnić, że wszystkie jednostki danego producenta będą jednakowe pod każdym względem. Mamy dobre powody, aby sądzić, że tak nie jest” – można wyczytać w treści dyrektywy, która dotarła do zespołów w ubiegłym miesiącu. „Wygląda na to, że niektóre silniki mogą [mieć inne oprogramowanie] niż pozostałe”.

Zgodnie z nową dyrektywą, poza dostarczaniem identycznych silników swoim klientom, producent musi umożliwić im dostęp do jednakowego oprogramowania oraz wykorzystywanego paliwa i oleju.

Po dwóch latach, kiedy to Ferrari dostarczało jednej ze swoich ekip klienckich silniki w specyfikacji z poprzedniego sezonu, w tym roku wszyscy będą korzystać z aktualnych jednostek.

Źródło: motorsport.com

Tomasz Kubiak

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka