O połowę mniej manewrów wyprzedzania niż w ubiegłym roku

O połowę mniej manewrów wyprzedzania niż w ubiegłym roku Pirelli

Firma Pirelli, będąca wyłącznym dostawcą opon dla Formuły 1, opublikowała statystyki z sezonu 2017. Wynika z nich, że liczba manewrów wyprzedzania w trakcie dwudziestu tegorocznych wyścigów wyniosła 435 – o 49% mniej względem roku ubiegłego, kiedy to odnotowano 866 takich manewrów.

Tegoroczna liczba jest najniższa od czasu wprowadzenia do sportu systemu DRS. Pomimo to, daje ona średnią 21,8 manewrów wyprzedzania na wyścig. Najwięcej wyprzedzań odnotowano podczas wyścigu w Azerbejdżanie – 42 – a najmniej w Rosji – zaledwie 1. Najwięcej manewrów na mokrym torze odnotowano w Chinach – 31.

Za aż jedną dziesiątą wszystkich manewrów wyprzedzania odpowiada Daniel Ricciardo – kierowca Red Bull Racing wyprzedzał 43 razy, z czego 13 podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii, kiedy to przebił się na piątą pozycję, po starcie z końca stawki. Jako zespół, kierowcy Red Bulla również byli najlepsi, z liczbą 65 manewrów. Drugi reprezentant ekipy Max Verstappen zapisał się na czele innej imponującej statystyki – został on w trakcie sezonu wyprzedzony zaledwie dwukrotnie. Podobnym osiągnięciem popisał się Lewis Hamilton.

Pirelli nie uznaje za manewry wyprzedzania przetasowań na pierwszym okrążeniu każdego wyścigu. Gdyby brać je pod uwagę, wysoko sytuowałby się Lance Stroll, który zyskał podczas pierwszych okrążeń aż 36 miejsc.

Włoski producent opublikował również szereg innych statystyk. Można w nich wyczytać m.in., że najdłuższy wyścig miał miejsce w Azerbejdżanie (2:03:55,753), a najkrótszy we Włoszech (1:15:32,312). Na torze Monza miał też miejsce najszybszy wyścig sezonu (243,626 km/h), lecz najwyższa prędkość maksymalna została odnotowana w Meksyku przez Sebastiana Vettela. (362,4 km/h). Najwięcej najszybszych okrążeń uzyskał Lewis Hamilton (18 – 7 w wyścigach i 11 w kwalifikacjach), który to również prowadził przez największą liczbę okrążeń (527).

Łącznie w trakcie sezonu kierowcy pokonali 329 170 km na oponach na sezon 2017, z czego 102 856 km podczas wyścigów. Najczęściej wykorzystywano mieszankę supermiękką, która przejechała aż 118 729 km.

Pełny zestaw statystyk znajdziecie na poniższych infografikach.

Źródło: pirelli.com

Tomasz Kubiak

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka