Bernie Ecclestone główną postacią na tegorocznym festiwalu w Goodwood

Bernie Ecclestone główną postacią na tegorocznym festiwalu w Goodwood ŚwiatWyścigów.pl

Główna wystawa tegorocznego Festiwalu Prędkości na torze Goodwood poświęcona będzie byłemu dyrektorowi wykonawczemu Formuły 1 - Berniemu Ecclestone’owi.

Po raz pierwszy w historii festiwalu w Goodwood główna atrakcja koncentrować będzie się na jednej osobie, a nie marce. Ecclestone będzie w tym roku głównym gościem wydarzenia, które odbędzie się w dniach 30 czerwca - 2 lipca, a towarzyszyć będzie mu wielu byłych mistrzów świata, właścicieli zespołów, projektantów czy mechaników, którzy współpracowali z nim na przestrzeni kariery. 

Na główną rzeźbę, która co roku prezentowana jest w centrum festiwalu, składać się będzie się 5 samochodów, które odpowiadać będą okresom z życia Berniego: kierowcy, menadżera, właściciela zespołu, organizatora i ostatecznie „legendy motorsportu”. 

„Nie jest to oddanie czci, ale raczej uczczenie na Goodwood człowieka wyścigów, który miał tak ogromny wpływ na sport, który wszyscy kochamy” – powiedział Lord March, organizator wydarzenia. „Wybornie, że Bernie zgodził się spędzić weekend na festiwalu razem z wieloma innymi wielkimi nazwiskami, z którymi pracował na przestrzeni swojego życia, które poświęcił wyścigom. Jestem również zaszczycony, że dostarczy kilka świetnych samochodów grand prix ze swojej niesamowitej kolekcji”.

Ecclestone zaliczył pierwszy kontakt z motorsportem jako kierowca, startując w późnych latach 40-tych w wyścigach w Wielkiej Brytanii za kierownicą Coopera z silnikiem o pojemności 500 centymetrów sześciennych. W latach 50-tych za sterami samochodu o nazwie Connaught wziął udział w Grand Prix Monako w 1958 roku. Następnie skupił się na zarządzaniu karierami kierowców. Najbliżej współpracował z Stewartem Lewisem Evansem i Jochenem Rindtem, których wprowadził do Formuły 1 przed zakupieniem zespołu Brabham w roku 1971.

W roku 1974, w porozumieniu z właścicielami innych zespołów, przejął kontrolę nad Stowarzyszeniem Konstruktorów Formuły 1, wyznaczając ścieżki rozwoju dla sportu. Samochodem, który symbolizował będzie ostatni etap kariery Berniego będzie zwycięski Mercedes W-07 z poprzedniego sezonu. 

Berniego i inne sławne osobistości z jego otoczenia spotkać będzie można w niedzielę, 2 lipca o godzinie 3 popołudniu, przed głównym gmachem Goodwood House. Zaplanowane na ten moment uroczystości będą gwoździem programu tegorocznego festiwalu.

Źródło: autosport.com

Wojtek Paprota

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka