Międzynarodowa Federacja Samochodowa wprowadziła korekty do przepisów zawartych w Aneksie B Międzynarodowego Kodeksu Sportowego. Zmiany dotyczą kar za niewłaściwe zachowanie zawodników i obejmują m.in. złagodzenie grzywien za używanie wulgaryzmów oraz doprecyzowanie sytuacji, w których mogą być one nakładane.
Na początku roku FIA zaktualizowała swój kodeks sportowy, dodając nowe wytyczne dla sędziów w zakresie nieodpowiedniego zachowania kierowców. Znalazły się wśród nich m.in. zapisy dotyczące obraźliwego języka, gestów, napaści na przedstawicieli FIA czy nawoływania do takich działań. Jednak nowe przepisy spotkały się z krytyką po incydentach, do których doszło m.in. podczas Rajdu Szwecji w lutym, gdzie Adrien Fourmaux został ukarany grzywną za użycie wulgaryzmu w wywiadzie po odcinku specjalnym.
Kierowcy różnych serii, w tym WRC i Formuły E, zwracali uwagę na brak spójności w egzekwowaniu przepisów. Przykładowo, Dan Ticktum nie został ukarany mimo wulgarnych wypowiedzi przez radio podczas E-Prix w Dżuddzie. W tle sprawy pojawia się też kontekst ubiegłorocznego Grand Prix Singapuru F1, kiedy Max Verstappen użył wulgaryzmu na konferencji prasowej, a później ograniczał swoje wypowiedzi podczas wydarzeń organizowanych przez FIA.
W zaktualizowanej wersji przepisów podstawowa kara finansowa została obniżona z 10 000 do 5000 euro. FIA podkreśliła również, że w mistrzostwach świata, gdzie obowiązują współczynniki zwiększające kary, obniżki będą jeszcze większe. Nowe przepisy przewidują także możliwość zawieszenia kary dla osób, które dopuściły się przewinienia po raz pierwszy.
Organizacja doprecyzowała też, że kary będą obowiązywały głównie w „środowiskach kontrolowanych”
– takich jak konferencje prasowe – natomiast wypowiedzi na torze, uznane za mniej kontrolowane, mogą być oceniane łagodniej. Sędziowie będą mogli też uwzględniać okoliczności łagodzące.
Prezydent FIA Mohammed Ben Sulayem zaznaczył: „Jako były kierowca rajdowy wiem, jak silne emocje towarzyszą rywalizacji. Zmiany, które dziś ogłaszamy, pomogą promować sportową postawę i zapewnią sędziom jasne wytyczne, jak reagować na niewłaściwe zachowania”
.
Kolejną ważną zmianą jest wprowadzenie kar sportowych – zamiast finansowych – w przypadku znieważania urzędników FIA. Dodatkowo wszelkie komentarze rasistowskie lub dyskryminujące będą traktowane z największą surowością.
Przewodniczący kolegium sędziów F1 Garry Connelly podkreślił znaczenie zachowania sędziowskiej swobody w ocenie sytuacji: „Zrewidowane przepisy dadzą sędziom skuteczne narzędzia do rozróżniania sytuacji na torze i poza nim oraz pozwolą sprawiedliwie oceniać każde zdarzenie z uwzględnieniem jego specyfiki”
.
Źródło: fia.com
Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.