Albon wystartuje z alei serwisowej do GP Hiszpanii

Alex Albon wystartuje z alei serwisowej do wyścigu Formuły 1 o Grand Prix Hiszpanii z powodu wymiany baterii elektroniki sterującej spoza dostępnej na ten sezon alokacji.

Kierowca Williamsa zakwalifikował się na 19. miejscu w trudnych dla zespołu z Grove kwalifikacjach, zamykając stawkę zespołów przy ostatnim czasie Logana Sargeanta.

Na wyścig na Circuit de Barcelona-Catalunya bolid Albona został wyposażony w nową baterię i elektronikę sterującą. To trzecie elementy w tym roku, a zgodnie z przepisami kierowcy mogą korzystać tylko z dwóch układów tego typu bez otrzymania kary.

„Elementy jednostki napędowej zostały wymienione bez zgody delegata technicznego FIA, co jest niezgodne z artykułem 40.3 Regulaminu Sportowego Formuły 1 na sezon 2024” – czytamy w decyzji sędziów. „W związku z tym samochód numer 23 [Albon] musi teraz rozpocząć wyścig z alei serwisowej zgodnie z artykułem 40.9 Regulaminu Sportowego Formuły 1 na sezon 2024”.

Albon w pewnym momencie był na 12. miejscu w Q1, jednak Williams postanowił zastosować strategię i czasy okrążeń uzyskiwać w momencie, gdy reszta stawki jest w alei serwisowej. To spowodowało, że rywale poprawili się w końcówce i zepchnął duet ekipy z Grove poza Q2.

„To podkreśla, jak silny jest teraz środek stawki. Odczucie z jazdy samochodem było dobre, a balans był odpowiedni” – powiedział Albon.

„Nie sądzę, żebyśmy byli w optymalnej pozycji pod względem ogumienia. Czułem, że nie dogrzaliśmy opony, więc w pierwszym i drugim zakręcie miałem trochę problemów z balansem. Potem jednak byłem zadowolony z reszty okrążenia. Ale tak to teraz wygląda”.

Po karze dla Albona, Sargeant awansuje o jedno miejsce na polach startowych, mimo że amerykański kierowca został ukarany przesunięciem o trzy miejsca na starcie za blokowanie Lance'a Strolla w kwalifikacjach w dziesiątym zakręcie.

Początek wyścigu o GP Hiszpanii o godzinie 15:00.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze