Turcja może wkrótce wrócić do kalendarza F1 i WRC

Prezydent FIA Mohammed Ben Sulayem spotkał się w niedzielę z prezydentem Turcji Recepem Tayyipim Erdoğanem, aby omówić możliwość powrotu Turcji do kalendarza Formuły 1 i WRC.

Turcja ostatni raz gościła u siebie F1 w sezonie 2021, natomiast ostatni rajd państwa położonego nad cieśniną Bosfor odbył się w 2020 roku. Wraz z ostatnimi edycjami tych dwóch wydarzeń zaczęła się dyskusja o przyszłości motorsportu w tym kraju. Spore poparcie wśród kierowców ma przede wszystkim obiekt Istanbul Park, który jest oceniany, jako jeden z najlepszych torów, zaprojektowanych przez Hermanna Tilke.

Dzień po Grand Prix Bahrajnu do Marmaris na spotkanie z prezydentem Erdoğanem udał się prezydent FIA Mohammed Ben Sulayem, aby omówić możliwość powrotu Turcji do kalendarza F1 i WRC: „Miło było spotkać się z prezydentem Erdoganem. Nasze rozmowy skupiały się na wielu tematach. Rozmawialiśmy o możliwości powrotu Formuły 1 i WRC do Turcji. Istanbul Park to nowoczesny tor, popularny wśród kierowców, a Stambuł to tętniąca życiem metropolia, która z otwartymi ramionami przyjęłaby powrót Formuły 1”.

„Prezydent Erdogan dostrzega również znaczenie wpływu gospodarczego i kulturowego oraz jaki wpływ światowej klasy sporty motorowe – Formuła 1 i WRC – wywierają na kraj. TOSFED, nasz klub członkowski w Turcji, ma bogate doświadczenie w organizowaniu i zarządzaniu dużymi wydarzeniami związanymi ze sportami motorowymi. Jeśli gwiazdy się zrównają, możemy być świadkami powrotu obu światowej klasy wydarzeń do Turcji”.

Spory nacisk na powrót Turcji do F1 mają kłaść nacisk włodarze toru Istanbul Park. Obecnie wygasła umowa między dzierżawcami obiektu i z tego względu Generalna Dyrekcja Fundacji Intercity ogłosiła nowy przetarg w tej sprawie. GDF żąda od nowego najemcy 117 mln dolarów na czas trwania umowy, a także gwarancje na organizowanie Grand Prix od sezonu 2026, która ma zostać przedstawiona w ciągu miesiąca od wygrania przetargu. W umowie przetargowej wskazano następujący zapis: „Wykonawca gwarantuje, że na tej nieruchomości odbędą się wyścigi Formuły 1, a umowa zostanie podpisana poprzez osiągnięcie porozumienia w sprawie organizacji wyścigów Formuły 1 na naszej nieruchomości w terminie miesiąca od podpisania kontrakt. W przypadku niezastosowania się do tego umowa zostanie rozwiązana, a zdeponowane gwarancje zostaną zarejestrowane jako dochód Administracji”.

Wobec słów Stefano Domenicaliego o możliwym wprowadzeniu kalendarza rotacyjnego od sezonu 2026 szanse Turcji na powrót do F1 znacznie rosną. Niewiadomą kwestią jest jednak to jaki podmiot będzie w stanie spełnić wymogi formalne dotyczące dzierżawy Istanbul Park. Decyzja w tej sprawie ma zostać ogłoszona w kwietniu.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze