Zespoły F1 nie będą już mogły celebrować zwycięstw na pit wallu

FIA wystosowała rozporządzenie do wszystkich zespołów F1, w którym nakreślono, że wspinanie się mechaników na siatkę przeciwodłamkową (po angielsku: pitwall) oddzielającą aleję serwisową od prostej startowej, aby świętować sukces swoich kierowców, będzie od tej pory zabronione.

Od wielu już lat kierowca odnoszący znaczący sukces, czy to zwycięstwo, czy niespodziewane podium, spotykał się na linii mety z widokiem celebrujących mechaników z garażu, którzy byli widoczni na siatce przy prostej startowej. Triumfator wyścigu dodatkowo podjeżdżał bliżej tej siatki i ściany, aby również świętować ze swoimi kolegami.

Kilkukrotnie doprowadzało to do sytuacji, w której mechanik dosłownie zwisał ze ściany, trzymając się tylko jedną ręką, co tworzyło niebezpieczeństwo upadku na tor, na którym kończył się jeszcze wyścig. Więcej o tym pisaliśmy już rok temu przy okazji Grand Prix Emilii-Romanii 2022, kiedy Lando Norris z McLarena wywalczył podium. Co ciekawe, wspinanie się na tę siatkę było formalnie zakazane już od 2006 roku, jednak wcześniej tego przepisu nie egzekwowano.

Zgodnie z Dodatkiem H, Artykuł 2.3.2 Międzynarodowego Kodeksu Sportowego FIA: „Przypomina się organizatorom wyścigów, że aleja serwisowa jest strefą potencjalnego ryzyka w czasie rozgrywania zawodów nie tylko ze względu na samochody wyścigowe, które z niej korzystają, ale także ze względu na wypadki mogące nastąpić z samochodami znajdującymi się na przylegającym do niej torze. W związku z tym, w czasie treningów i wyścigów, dostęp do alei serwisowej musi być wyłącznie zastrzeżony dla osób specjalnie upoważnionych i mających precyzyjnie określone zadanie”.

„Wstęp na platformę sygnalizacyjną muru alei serwisowej, musi być zabroniony wszystkim osobom, prócz osób oficjalnych lub niezbędnych członków zespołów wyposażonych w specjalną przepustkę: obecność w tej strefie wszelkich osób w czasie startu do wyścigu jest stanowczo zabroniona, z wyjątkiem sytuacji, gdy na miejscu zastosowana jest stosowna ochrona, za zgodą dyrektora wyścigu, jeżeli jest wyznaczony, lub dyrektora zawodów”.

„Personel zespołów jest dopuszczony do alei serwisowej bezpośrednio przed pracą, jaką ma wykonać przy samochodzie i musi on opuścić aleję niezwłocznie po zakończeniu tej pracy. Zabrania się personelowi wspinania na siatki przeciwodłamkowe powyżej muru alei. Każde działanie zespołu naruszające niniejszy zakaz będzie zgłaszane ZSS”.

Z kolei przed Grand Prix Australii obecny dyrektor wyścigu F1 Neils Wittich podkreślił w swoich notatkach, że ten przepis będzie egzekwowany, powołując się na powyższy artykuł: „Wspinanie się na siatkę przeciwodłamkową jest przez cały czas zabronione”.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze